CONTACT

Igor Dodon interzice participarea militarilor moldoveni la un exerciţiu NATO din Ucraina

Igor Dodon, preşedintele Republicii Moldova, a interzis participarea trupelor moldovene la exerciţiile militare NATO ce vor avea loc în Ucraina, ţinând cont că Republica Moldova este un stat neutru, relatează Tass şi Unimedia.

Exerciţiul urmează să se desfăşoare în perioada 8-23 septembrie, având drept scop dezvoltarea nivelului de interoperabilitate, consolidarea capacităţilor de apărare a statelor participante. El va avea loc în regiunea Lvov din Ucraina şi vor participa 14 state membre NATO. 57 de militari moldoveni ar fi trebuit să meargă la aceste exerciţii.

”Interzic trupelor moldovene să participe la exerciţii militare străine”, a scris Dodon pe Twitter.

În februarie, Dodon a mai refuzat să trimită trupe la exerciţiile militare NATO din România, în ciuda unei invitaţii primite în acest sens. Potrivit Constituţiei sale, Republica Moldova este un stat neutru.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Caz de înşelăciune la un cabinet veterinar din Ploieşti

O nouă înşelăciune a avut loc la Ploieşti, de...

CS alPHa Prahova deschide returul pe teren propriu împotriva CNOPJ Bistrița

Echipa de handbal feminin CS alPHa Prahova va disputa...

Cum te ajută un credit ipotecar să-ți cumperi casa mult dorită

Când te gândești la casa ideală, probabil o proiectezi...

Staţii de aşteptare moderne la Ploieşti. A fost stabilit câştigătorul licitaţiei

Ploieştenii care folosesc transportul în comun vor benefcia de...