A apărut primul bancomat cu euro din România

bamcomatÎn Bucureşti a fost pus în funcţiune primul bancomat unde pot fi depuşi sau extraşi bani în moneda unică europeană.

ATM-ul pentru operaţiuni în euro funcţionează într-o unitate SelfBank din zona Ştefan cel Mare, iar la tranzacţii pot fi folosite doar cardurile emise de ING Bank, informează Capital.ro. La depunerea bancnotelor nu se percepe comision, iar pentru lichidarea unui depozit în euro, comisionul practicat este în prezent de 0,5% din valoarea sumei retrase.

Prin noul serviciu sunt posibile operaţiuni de schimb valutar, constituirea sau lichidarea de depozite.

Recente

Citeste si...

Campionatul Mondial: Asia predă civilizaţia pe teren, dar şi în tribune

Imaginile cu fanii japonezi care strâng gunoiul de pe...

Tinerii sub 16 ani vor avea interdicţie totală la reţelele sociale

Premierul britanic Keir Starmer a făcut un anunţul în...