Adriana Săftoiu a demisionat din Parlament

adrianasaftoiuDeputatul PNL Adriana Săftoiu a declarat că şi-a depus la Secretariatul General al Camerei Deputaţilor demisia din postul de deputat, ea precizând că va rămâne în PNL şi că, deocamdată, nu ştie dacă va mai candida pentru un nou mandat.

„Mi-am depus demisia la Secretariatul General al Camerei. Urmează să fie introdusă pe ordinea de zi”, a spus Adriana Săftoiu. Ea a precizat că nu a demisionat şi din PNL şi că va rămâne în continuare în partid.

Întrebată dacă va mai candida pentru un nou mandat, Săfotiu a spus: „Nu ştiu încă. Dacă nu se rezolvă nimic cu partidele, cu selecţia cadrelor, e greu de spus”.

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, declara, în 23 ianuarie, că parlamentarii liberali doresc, după ce puterea a refuzat declanşarea de anticipate, ca deputaţii şi senatorii USL să demisioneze din funcţii, el precizând că vor urma discuţii cu partenerii din Uniune, înainte de hotărârea finală. Printre cei despre care se spunea la acel moment că îşi depuseseră demisia la liderul partidului figurau Ludovic Orban, Adriana Săftoiu şi Mircea Diaconu

Luni, USL a anunţat că va intra în grevă parlamentară până la alegeri.

Recente

Citeste si...

Campionatul Mondial: Asia predă civilizaţia pe teren, dar şi în tribune

Imaginile cu fanii japonezi care strâng gunoiul de pe...

Tinerii sub 16 ani vor avea interdicţie totală la reţelele sociale

Premierul britanic Keir Starmer a făcut un anunţul în...