CONTACT

Consiliul Concurenței investighează Digi pentru un posibil abuz de poziție dominantă pe piața TV, internet fix și telefonie fixă

Compania Digi este investigate de Consiliul Concurenţei pentru un posibil abuz de poziție dominantă pe piața TV, internet fix și telefonie fixă, cel puțin începând cu anul 2015. Compania este acuzată de Vodafone că vinde sub costuri serviciile de telefonie mobile, conform hotnews.

Dacă va fi găsită vinovată, Digi riscă o amendă de până la 10% din cifra de afaceri

„Avem investigație, este în derulare, s-au făcut inspecții inopinate. Riscă amendă de până la 10% din cifra de afaceri, dacă sunt găsiți vinovați”, au declarat reprezentanții Consilului Concurenței.

Investigația a fost începută după ce au fost reclamate potențiale practici de excludere prin condiții de tranzacționare inechitabile practicate pe piața serviciilor de telefonie mobilă, precum și prin practicarea de reduceri și oferte selective și țintite pe piețele pe care Digi deține o poziție dominantă.

“Digi e acuzată de autorul plângerii, Vodafone România, că ar fi vândut sub costuri serviciul de telefonie mobilă, făcând subvenționare încrucișată dinspre serviciile de internet fix și TV, unde Digi are poziții dominante cu peste 70% cota de piață”, a transmis o sursă apropiată de investigaţie, citată de hotnews.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Şofer băut şi cu permisul anulat, prins de poliţişti în Ploieşti

Pentru un şofer din Ialomiţa nu a contat faptul...

Se întorc ninsorile, poleiul şi gerul

Administraţia Naţională de Meteorologie a transmis o nouă avertizare...

Prahovean arestat după ce a ameninţat că va da foc unei benzinării

Un prahovean de 66 de ani din comuna Balta...