Fost preşedinte al PNL, Crin Antonescu a făcut o radiografie a situaţiei în care se află partidul. El susţine că ideea de a se merge pe tema „anti-PSD” este una păguboasă, în actualul context.
„A reduce istoria PNL și aspirațiile la o luptă monomaniacă împotriva PSD mi se pare păgubos. Bolojan, acum, este ca mare parte din PNL, într-un soi de euforie în avans. S-au îmbătat fără să bea. Niște ocazii electorale există. Se pot obține voturi pe treaba asta”, a explicat Crin Antonescu, la Antena 3.
Despre presupusul conflic dintre Bolojan şi Nicuşor Dan, Crin Antonescu susţine că acesta există, deja, dar şi că eventuala candidatură la preşidinţie a lui Bolojan este una cât se poate de legitimă.
„Eu cred că ei sunt într-un conflict politic deja. Eu știu că mai e mult până la alegeri. Eu știu că oamenii politici, în principal, avem superficialitatea de a discuta, într-o situație cu dinamica pe care o vedem, ce se va întâmpla peste patru ani. Dincolo de faptul că este o nerușinare chiar să discutăm de al doilea mandat al cuiva, dacă Bolojan are dorința de a candida și să devină președinte, este un lucru legitim. Real este că mai avem, până la alegeri, vreo trei ani bătuți pe muchie, în care România și românii trebuie să trăiască și să fie guvernați, să aibă politicieni cât de cât cerebrali”, a punctat Crin Antonescu.
