Dacia a exportat 99% din producţie în ianuarie

dacia-duster2Dacia continuă să fie unul dintre cele mai de succes mărci româneşti! Potrivit datelor oficiale, compania producătoare de autoturisme de la Mioveni a vândut peste hotare în ianuarie aproape tot ce a produs.

Cum vânzările de autoturisme la noi a scăzut, la începutul anului, o scădere de 21% faţă de perioada similară a anului trecut, Dacia a exportat aproape tot ce a produs, potrivit Ziarului Financiar.  Producţia de vehicule a înregistrat o creştere de 4,6%, la 25.928 unităţi, în creştere cu 4,4% la autoturisme (24.747 unităţi) şi o creştere de 9,1% la vehiculele comerciale, acestea din urmă pe un volum total de 1.181 unităţi.

Recente

Citeste si...

Campionatul Mondial: Asia predă civilizaţia pe teren, dar şi în tribune

Imaginile cu fanii japonezi care strâng gunoiul de pe...

Tinerii sub 16 ani vor avea interdicţie totală la reţelele sociale

Premierul britanic Keir Starmer a făcut un anunţul în...