Debitele râurilor şi ale Dunării, în creştere uşoară

crestere-apaHidrologii prognozează că, în următoarele 24 de ore, debitele râurilor vor fi în creştere uşoară pe majoritatea cursurilor, la fel şi pe fluviul Dunărea, la intrarea în ţară, unde debitul va fi de 2.250 mc/s, sub media multianuală a lunii februarie

Conform Administraţiei Naţionale „Apele Române”, debitele în creştere ale râurilor vor fi semnalate în bazinele hidrografice Tur, Crasna, Barcău, Crişuri, Bega Veche, Bega, Timiş, Bârzava, Moraviţa, Caraş, Nera, Cerna, Vedea, Argeş, Ialomiţa, bazinul inferior al Someşului, bazinele mijlocii şi inferioare ale râurilor Mureş, Jiu şi Olt, râul Prut şi cele din Dobrogea.

Pe celelalte râuri, debitele vor fi, în general, staţionare, iar formaţiunile de gheaţă vor fi în uşoară diminuare şi restrângere.

În ceea ce priveşte fluviul Dunărea, debitul la intrarea în ţară (secţiunea Baziaş) va fi în creştere uşoară (2.250 mc/s), sub media multianuală a lunii februarie, de 5.300 mc/s. În aval de Porţile de Fier, debitele vor fi în scădere pe sectorul Gruia-Corabia şi în creştere pe sectorul Tr.Măgurele-Tulcea.

Recente

Citeste si...

Campionatul Mondial: Asia predă civilizaţia pe teren, dar şi în tribune

Imaginile cu fanii japonezi care strâng gunoiul de pe...

Tinerii sub 16 ani vor avea interdicţie totală la reţelele sociale

Premierul britanic Keir Starmer a făcut un anunţul în...