O femeie din Ploieşti a fost arestată după ce şi-a înjunghiat concubinul, în urma unei discuţii aprinse.
Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat că, în seara zilei de 12 mai 2026, pe fondul unor neînțelegeri și discuții contradictorii purtate între cei doi concubini, respectiv un bărbat de 42 de ani și o femeie de 48 de ani, ambii domiciliați în municipiul Ploiești, conflictul verbal a degenerat în acte de violență fizică, context în care femeia ar fi agresat persoana vătămată cu un obiect tăietor-înțepător, provocându-i o leziune la nivelul toracelui.
Victima a fost transportată la o unitate medicală, în vederea acordării îngrijirilor medicale de specialitate și efectuării investigațiilor necesare.
Femeia bănuită de comiterea faptei a fost condusă la sediul unității de poliție pentru audiere și continuarea cercetărilor. În baza materialului probator administrat în cauză, față de aceasta a fost dispusă măsura reținerii pentru o perioadă de 24 de ore.
La data de 14 mai a.c., judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Prahova a admis propunerea formulată de procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Prahova și a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile a unei femei, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie, în forma tentativei la omor.
