CONTACT

Mihai Apostolache, reacţie vehementă după şedinţa extraordinară de Consiliu Local

Mihai Apostolache a postat un mesaj de protest la adresa primarului Ploieştiului, în urma evenimentelor petrecute la şedinţa extraordinară a Consiliului Lolac.

„De 23 de ani, am dedicat cariera mea didactică universitară, de la statutul de referent până la cel de conferențiar universitar, studiului și aplicării Științelor Administrative. Activitatea mea a fost validată public, inclusiv la sesiunea aniversară a Centenarului Institutului de Științe Administrative „Paul Negulescu”.

Ieri, în ședința extraordinară a Consiliului Local, primarul Mihai Politeanu  a ales să mă desconsidere public, afirmând că aș susține „prostii”.

 Analiza factuală: Eșecul proiectului european

Intervenția mea, care a stârnit reacția primarului, viza strict deciziile greșite ale administrației locale în gestionarea unui proiect european major, al cărui contract de finanțare a fost  reziliat zilele trecute.

  Termenul imposibil: Am semnalat că proiectul avea un termen de implementare extrem de scurt (până la sfârșitul acestui an) și că era nerealist ca acest termen să fie respectat.

  Decizia greșită a executivului: Am propus ca rezilierea contractului de finanțare să se fi facut la începutul mandatului, nu după un an.

> Ce am fi câștigat prin rezilierea timpurie?

*Re-gândirea studiului de fezabilitate.

*Actualizarea indicatorilor tehnico-economici din care a rezultat marirea valorii neeligibile a proiectului de la 5.062.974 lei la 80.613.341 lei prin HCL 606 din 28.11.2024, in urma unui proiect de hotarare initiat de primarul Politeanu

 * Re-depunerea proiectului pe aceeași axă de finanțare pe care a fost etapizat si anume PRSM/414/PRSM_P3/OP2/RSO2.8/PRSM_A26

*Obținerea unei valori mai mari a sumei eligibile.

 * Câștig de timp prețios pentru comunitate.

Administrația a ales însă o altă cale: să continue proiectul, să modifice indicatorii și să semneze târziu contractul de execuție, doar pentru a ajunge în punctul actual: rezilierea contractului de finanțare și necesitatea redepunerii pe aceeași axă de finanțare pe care a fost etapizat, un an mai târziu.

Primarul Politeanu a declarat în ședința consiliului local de ieri că nu ar fi modificat indicatorii tehnico-economici ai proiectului „Libertății 2”. Să confruntăm această afirmație cu realitatea administrativă:

​În data de 28 noiembrie 2024, Consiliul Local al Municipiului Ploiești a aprobat Hotărârea 606, al cărei inițiator a fost chiar primarul Mihai Politeanu.

​Această hotărâre a modificat indicatorii tehnico-economici ai proiectului și a crescut valoarea neeligibilă a proiectului de la 5.062.974 lei la 80.613.341 lei.

Am manifestat întotdeauna echilibru, profesionalism și am adus pe agenda publică subiecte de interes real pentru comunitate.

​Atitudinea de ieri a Primarului Politeanu, prin care a catalogat o analiză bazată pe experiență  și date concrete drept „prostii”, nu face decât să îmi confirme o îngrijorare:

​Puterea, din păcate, schimbă omul. O astfel de atitudine nu se ridică la înălțimea funcției pe care o ocupă, demonstrând o lipsă de respect elementar față de Consiliul Local și, implicit, față de cetățenii care i-au acordat votul.

​Ploieștiul merită o administrație care să trateze efortul cu respect și care să ia decizii bazate pe analiză aprofundată, nu pe aroganță sau pe încercarea de a intimida”, a postat Mihai Apostolache, pe Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Eastern Community Lounge – Ediția a III-a: Comunitatea STEM prinde viață la Palatul Culturii

Pe 19 decembrie, în intervalul 11:00-18:00, Palatul Culturii din...

Cheia performanţei, în buzunarul junioarelor de la Prahova Ploieşti

Echipa de junioare U17 de la Prahova Ploieşti este...

Informare privind situația apărută pe DN1, în zona Comarnic

În cursul zilei de astăzi, președintele Consiliului Județean Prahova,...