Ingrediente:
225 gr unt, la temperatura camerei
225 gr făină
225 gr zahăr
4 ouă
1 plic praf de copt
coaja rasă de la 1 lămâie
2 linguri semințe de mac
Pentru sirop:
75 ml apă
150 gr zahăr
zeama de la 1 lămâie
1. Încingeți cuptorul la 180C.
2. Amestecați făina cu praful de copt și seminţele de mac.
3. Mixați untul cu zahărul până când obțineți o compoziție cremoasă.
4. Adăugați ouăle, unul câte unul, continuând să mixați până când compoziția devine omogenă.
5. Adăugați coaja de lămâie și compoziția de făină+praf de copt+mac și omogenizați bine totul.
6. Turnați compoziția într-o tavă de chec (~25 cm) tapetată cu hărtie de copt și coaceți la 180C, timp de 40 de minute.
7. Faceți testul cu scobitoarea înfiptă în centru și dacă iese curată, prăjitura este gata.
8. Cât stă prăjitura la cuptor, faceți siropul: într-o cratiță, pe foc mic, amestecați apa cu zeama de lămâie și zahărul și fierbeți ~7 minute.
9. Imediat ce ați scos prăjitura din cuptor, înțepați-o cu o furculiță pe toată lungimea și turnați siropul fierbinte.
10. Lăsați-o să se răcească și apoi scoateți-o din tavă.
Merge de minune cu o cană de ceai, dimineața sau ca desert, în orice moment al zilei
Să vă fie de bine!
