Tenis: Monica Niculescu, în optimile de finală ale turneului de la Auckland

monica_niculescuRomânca Monica Niculescu, nr.8 pe lista favoritelor, s-a calificat marţi în optimile de finală ale turneului internaţional feminin de tenis de la Auckland, dotat cu premii în valoare de 220.000 dolari, după victoria cu 7-6, 6-1 în faţa americancei Jamie Hampton, jucătoare venită din calificări.

În următoarea fază a competiţiei, Niculescu o va avea ca adversară pe chinezoaica Zheng Jie, învingătoare în faţa niponei Ayumi Morita, cu 4-6, 6-3, 6-4.

Alte rezultate din primul tur consemnate marţi:

Yanina Wickmayer (Belgia) – Karolina Pliskova (Cehia) 6-3, 6-4

Svetlana Kusneţova (Rusia/N.3) – Alison Riske (SUA) 6-3, 6-3

Roberta Vinci (Italia/N.6) – Rebecca Marino (Canada) 7-5, 6-4

Peng Shuai (China/N.2) – Aravane Rezai (Franţa) 6-4, 3-6, 6-4

Elena Vesnina (Rusia) – Magdalena Rybarikova (Slovacia) 6-3, 6-2

Julia Goerges (Germania/N.5) – Greta Arn (Ungaria) 7-5, 3-6, 6-4

Recente

Citeste si...

Campionatul Mondial: Asia predă civilizaţia pe teren, dar şi în tribune

Imaginile cu fanii japonezi care strâng gunoiul de pe...

Tinerii sub 16 ani vor avea interdicţie totală la reţelele sociale

Premierul britanic Keir Starmer a făcut un anunţul în...