CONTACT

Tribunalul Sibiu respinge instituirea sechestrului pe bunurile familiei Iohannis, chiar dacă ANAF solicitase acest lucru

ANAF a explicat de ce a fost formulată această solicitare, dar instanţa a decis că nu se pune sechestru pe bunurile soţilor Iohannis.

„Statul Român, prin DGRFP Brașov, a înregistrat la instanţa competentă o acțiune prin care solicită obligarea unui fost președinte al României la plata despăgubirilor pentru lipsa de folosinţă a cotei de 1/2 dintr-un imobil situat în centrul municipiului Sibiu.

Acţiunea reprezintă o continuare a demersurilor pe care ANAF le-a întreprins pentru recunoașterea dreptului de proprietate a Statului şi recuperarea despăgubirilor determinate de lipsa de folosinţă a acestui imobil.

Având în vedere că pârâții au refuzat plata voluntară, în cadrul acțiunii s-a solicitat instanţei şi instituirea măsurilor asigurătorii asupra bunurilor acestora, pentru garantarea recuperării sumelor cuvenite Statului”, au precizat cei de la ANAF.

Însă, Tribunalul Sibiu a anunțat că a respins cererea formulată de Statul Român, prin Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Brașov, de instituire a sechestrului asigurător asupra bunurilor familiei fostului președinte al României Klaus Iohannis.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Boboteaza, sărbătoarea purificării și a binecuvântării apelor

Pe 6 ianuarie, creștinii ortodocși și greco-catolici din întreaga...

Spectacolele organizate de Teatrul “Toma Caragiu”, la începutul lui 2026

Teatrul “Toma Caragiu” din Ploieşti propune, în această săptămână,...

Schimbare importantă a modului de finanţare pentru medicii de familie

O schimbare importantă este pusă în practică începând din...

Salvamontiştii români au fost solicitaţi cu insistenţă în ultimele 24 de ore

“În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Național Salvamont...