CONTACT

Risc de avalanşă în munţii Bucegi, Făgăraş şi Călimani

Diferenţele mari de temperatură din weekend au crescut riscul de avalanşă în toate masivele din România. Cei care sunt pasionaţi de sporturile de iarnă sunt sfătuiţi să evite zonele periculoase sau traseele interzise. Dacă vor totuşi să se aventureze pe pârtii, datele despre nivelul de alertă nivometeorologic pot fi obţinute de la fiecare post de salvamont sau online pe meteoromania.ro.

Specialiştii spun că riscul de avalanşă în munţii Bucegi, Făgăraş şi Călimani este mare. Aşa că sporturile de iarnă trebuie practicate doar în zonele considerate sigure de Salvamont.

Dacă sunteţi prins într-o avalanşă, simulaţi înotul pentru a rămâne la suprafaţă, iar în momentul în care avalanşa se opreşte, ţineţi mâinile strânse pe piept pentru a vă dezgropa ulterior din zăpadă. Ioan Căluşer a trecut printr-o asemenea experienţă, acum câţiva ani, în Călimani.

Echipamentul montan modern are sisteme de detectare prin satelit în cusăturile hainelor. O altă soluţie sunt dispozitivele Peeps pentru detectarea victimelor în zăpadă.

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

alPHa Prahova caută un sponsor legendar – primul partener al unei noi culturi sportive în România

Clubul Sportiv alPHa Prahova, continuatorul fostului CS Județean Prahova,...

Blocaj politic la Filipestii de Pădure. Alesii locali PNL, PMP, USR si România în Acțiune refuză să valideze un nou consilier local!

Situație incredibilă în localitatea prahoveană Filipestii de Pădure. Un...

Rares Lazăr (Partidul România în Actiune) despre noul logo al Postei Române

Rares Lazăr, proaspătul presedinte al Filialei Bucuresti al Partidului...

Fetele de la Alpha Prahova debutează cu victorie clară la Bistrița

Echipa de handbal feminin Alpha Prahova a început sezonul cu dreptul,...