CONTACT

PE: Comisia de mediu a respins propunerea CE privind utilizarea OMG în alimentaţia umană şi animală

Comisia de mediu, sănătate publică și siguranţă alimentară din Parlamentul European a respins marţi propunerea Comisiei Europene referitoare la utilizarea organismelor modificate genetic (OMG) în alimentaţia umană și animală, un aviz care are mari şanse să fie urmat un vot negativ asupra textului în plenul legislativului european, transmite AFP.

Propunerea Comisiei viza acordarea unui plus de libertate statelor membre privind utilizarea OMG, pe care ar avea posibilitatea să le accepte sau nu.

Avizul unei comisii parlamentare este în general urmat de eurodeputaţii la votul în plen. În cazul textului menţionat, acesta este programat pentru data de 28 octombrie.

‘O majoritate clară de deputați din comisia parlamentară nu dorește să amenințe piața internă. Pentru noi, legislația existentă ar trebui să se aplice în continuare, iar statele membre ar trebui să-și asume responsabilitățile și să ia o decizie la nivel european, în loc să introducă interdicții naționale’, a declarat președintele comisiei, Giovanni La Via (PPE).

Îngrijorări faţă de propunerea Comisiei Europene au fost exprimate şi de către reprezentanţi ai industriei agro-alimentare europene, de principalele state exportatoare de produse agricole, ca şi de ONG-uri de mediu.

‘Îi amintim astăzi (președintelui Comisiei, Jean-Claude Juncker) că a lăsa statelor membre alegerea de a refuza individual un OMG este nu doar cinic, dar și o sursă de incertitudine juridică de negestionat’, a comentat Michele Rivasi, deputată în grupul Verzii/Alianţa Liberă Europeană și membră a Comisiei de mediu, sănătate publică şi siguranţă alimentară.

Zeci de organisme modificate genetic, destinate alimentaţiei umane sau animale, sunt autorizate la ora actuală în Uniunea Europeană. Aceasta este cel mai mare importator de produse agricole, fiind dependentă în mare măsură de importuri pentru creșterea animalelor.

În 2013, UE a importat 18,5 milioane de turte din soia și 13,5 milioane de tone de boabe de soia, importuri provenite aproape integral din patru ţări (Brazilia, Argentina, SUA și Paraguay) unde procentul acestor culturi modificate genetic se ridică la 90%.

În schimb, foarte puține produse modificate genetic se regăsesc pe rafturile supermagazinelor europene, o situație pusă în general pe seama legislației în materie de etichetare și pe disponibilitatea produselor fără OMG.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Anunț public privind emiterea Deciziei de încadrare revizuită

Publicul interesat este informat asupra luării deciziei de încadrare...

Urs surprins de camerele de supraveghere rătăcind printre case, în Vălenii de Munte/ VIDEO

Urs surprins de camerele de supraveghere rătăcind printre case!...