CONTACT

Iartă-l, Doamne, că știe ce face!

Cu numai o săptămână în urmă, publicam pe stiriactuale.ro o însemnare inedită despre Înalt Prea Sfințitul Vladimir, mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove – pe numele de mirean Cantarean -, în care relatam faptul că IPS are depusă într-o bancă elvețiană, impresionanta sumă de 21 de milioane de euro! Bani proveniți, după spusele sale, din nunți, botezuri, înmormântări, servicii de agheazmă ș.a.

Faptul că trăiește din mila Domnului – sau mai corect spus din mila credincioșilor moldoveni, care supraviețuiesc în cea mai săracă țară din Europa – este confirmat de o relatare video publicată în săptămânalul Ziarul de Gardă din Chișinău, pe care v-o supunem atenției în rândurile umătoare:

“Zia­rul de Gardă a scris, în sep­tem­brie 2014, că Înalt Prea Sfinţi­tul (ÎPS) Vla­di­mir, mitro­po­li­tul Chi­şi­nă­u­lui şi al Între­gii Mol­dove, sau Nico­lae Can­ta­rean, pe numele său de mirean, deţine, în arendă, prin inter­me­diul unei firme în care figu­rează în cali­tate de fon­da­tor, ală­turi de un alt slu­ji­tor al Dom­nu­lui, un hec­tar de pădure în apro­pi­e­rea satului Ruseş­tii Noi, raionul Ialo­veni, pe care are con­stru­ită o casă de vacanţă, îngră­dită şi ferită de ochii muri­to­ri­lor de rând. Imo­bi­lul, fiind încon­ju­rat cu un gard înalt, nu poate fi văzut decât de la înăl­țime, even­tual, fil­mat cu drona, așa cum a procedat acti­vis­tul Ana­tol Mătă­saru, în cola­bo­rare cu ZdG, care a fil­mat, acum câteva zile, casa mitro­po­li­tu­lui, dar și alte imo­bile din zonă, con­stru­ite în pădu­rea luată în arendă de la stat.

De remarcat faptul că, în această zonă liniștită, dețin loturi de pădure în arendă: șeful de la “Chi­și­nău Gaz”, Con­stan­tin Cui­u­mju, Gicu Rădu­can – fiul fos­tu­lui minis­tru al con­struc­ți­i­lor, Mar­cel Rădu­can, dar și alți afa­ce­riști sau ofi­ci­ali”.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Accident mortal lângă Bărăitaru. Biciclist spulberat de o autoutilitară

Accident mortal lângă Bărăitaru! O clipă de neatenție a...

Campionatul Național de Gimnastică Ritmică de la Ploiești reunește cele mai bune gimnaste din România

Ploieștiul devine, în aceste zile, locul unde eleganța și...

Băiețel de 9 ani, căutat de autorități după ce a dispărut de la o stână din Dâmbovița

Băiețel de 9 ani dat dispărut de autoritățile...

Arest la domiciliu după ce a ignorat ordinul de protecție

Arest la domiciliu după ce a ignorat ordinul de...