CONTACT

Cercetări arheologice la primele morminte dacice descoperite în Sălaj

Două fibule (agrafe) și o pafta (cataramă) de centura, toate din fier, au fost descoperite, întâmplător, în urmă cu câteva zile, de o echipă de arheologi din Sălaj și Alba, condusă de Horea Pop, șeful Secției de Cercetare din cadrul muzeului din Zalău.

Continuarea mai amănunțită a săpăturilor a scos apoi la lumină, în cursul zilei de vineri, o a doua pafta, alături de alte piese — unele din argint, și câteva fragmente de oase.

Horea Pop a precizat pentru AGERPRES că totul a pornit de la informațiile pe care le-a primit privind prezența în zona unei foste cetăți dacice a unor căutători de comori. Deplasându-se la fața locului, acesta nu i-a mai găsit pe cei ce căutau ilegal vestigii istorice, în schimb a descoperit, întâmplător, într-o pădure din apropiere, o cataramă și fibule, piese ce l-au determinat să revină pentru cercetări amănunțite, alături de alți colegi, la finalul acestei săptămâni.

Astfel, vineri au ieșit la iveală și alte piese din perioada dacică, precum numeroase verigi, două cuțite, o a doua pafta, mărgele și bucăți de fibule, inclusiv din argint, cercetările urmând a fi continuate și pe parcusul zilei de sâmbătă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Accident pe A3- Bucuresti-Ploiesti. Trafic restricționat

Traficul este restricționat pe autostrada A3- Bucuresti- Ploiesti, la...

Incendiu puternic la un depozit de materiale de construcții din Valea Cucului (com. Iordăcheanu)

Un incendiu puternic a izbucnit, miercuri dimineață, la un...

A murit actrița Claudia Cardinale. A fost declarată cea mai frumoasă femeie din lume!

Claudia Cardinale, una dintre cele mai mari actrițe ale...

La Ploiesti, începe Târgul de Toamnă!

S.C. Hale și Piețe SA organizează, în perioada 25...