CONTACT

Controale în scandalul dezinfectanţilor din spitale

Controalele din spitale în scandalul dezinfectanţilor se fac de inspectorii sanitari în colaborare cu Parchetul general, care a deschis dosar penal în acest caz.

Probele care sunt prelevate în timpul verificărilor trebuie să arate dacă antisepticele vândute de Hexi Pharma sunt eficiente în distrugerea bacteriilor din spitale.

Pe de altă parte, se verifică dacă substanţele din recipiente respectă informaţiile de pe etichete sau au fost diluate.

Pe lângă testele din spitale, se mai fac analize în laboratoarele proprii ale direcţiilor de sănătate şi la Institutul de Cercetare – Dezvoltare pentru Chimie şi Petrochimie Bucureşti.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

S-a lansat petiţia online împotriva transformării Spitalului CFR din Ploieşti în secţie a Spitalului Judeţean

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a cerut Consiliului Judeţean Prahova...

Lucrările pe șantierul variantei ocolitoare Comarnic avansează. Ultima autorizație de construire a fost emisă

Președintele Consiliului Județean Prahova, Virgiliu-Daniel Nanu, a efectuat astăzi...

Spectacolul folcloric „Hai la Brâu!” a ajuns la ediția a III-a

Asociaţia Folclorică „Brâu Muntenesc” organizează sâmbătă, 15 noiembrie, spectacolul...

Pompierii prahoveni avertizează: urmează o perioadă în care creşte numărul incendiilor de locuinţe

Pompierii prahoveni au transmis un avertisment către populaţie, în...