CONTACT

Preţul aurului crește după ce Marea Britanie a declanşat Brexit-ul

Cotaţia aurului a crescut miercuri pe măsură ce incertitudinile cu privire la negocierile pentru ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană, alegerile din Franţa şi politicile economice ale preşedintelui SUA, Donald Trump, au crescut apetitul pentru metal galben, o valoare de refugiu preferată de investitori în momente de incertitudine, informează Reuters.

Pe piaţa spot preţul aurului înregistra la ora 11:22 GMT o creştere de 0,1%, până la 1.252,35 dolari uncia, scrie Agerpres.

"Există foarte multe incertitudini cu privire la politicile preşedintelui Trump destinate relansării schimburilor comerciale, iar în Europa incertitudinea este generată de alegerile din Franţa şi debutul oficial al negocierilor pentru Brexit", a declarat Carsten Fritsch, analist la Commerzbank.

Şefa Executivului britanic, Theresa May, a confirmat miercuri în Parlamentul de la Londra că Marea Britanie a invocat articolul 50 din Tratatul de la Lisabona, care dă startul negocierilor pentru ieşirea ţării din Uniunea Europeană.

Lira sterlină s-a apreciat miercuri semnificativ în raport cu moneda europeană, după ce guvernul Marii Britanii a activat articolul 50 al Tratatului de la Lisabona, ceea ce a dat startul negocierilor cu Bruxelles-ul pentru ieşirea ţării din Uniunea Europeană, relatează agenţia EFE.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

Donatorii de celule stem nu mai trebuie să plătească CASS timp de 10 ani

Persoanele fără venituri din România care figurează pe lista...

alPHa Prahova caută un sponsor legendar – primul partener al unei noi culturi sportive în România

Clubul Sportiv alPHa Prahova, continuatorul fostului CS Județean Prahova,...

Blocaj politic la Filipestii de Pădure. Alesii locali PNL, PMP, USR si România în Acțiune refuză să valideze un nou consilier local!

Situație incredibilă în localitatea prahoveană Filipestii de Pădure. Un...

Rares Lazăr (Partidul România în Actiune) despre noul logo al Postei Române

Rares Lazăr, proaspătul presedinte al Filialei Bucuresti al Partidului...