Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat că social-democrații au adresat vineri o solicitare BEC prin care cer ca fiecare partid să aibă un reprezentant la AEP la momentul scanării proceselor verbale venite de la BEJ-uri și, totodată, să li se pună la dispoziție aplicațiile informatice care vor fi folosite pentru numărarea voturilor și pentru repartizarea mandatelor, respectiv softul și codul sursă.
El a adăugat că în demersul adresat BEC se cere să se dea posibilitatea tuturor partidelor să aibă un reprezentant "atunci când se numără voturile, când se încarcă în sistem procesele verbale care vin de la BEJ-uri, (…) pentru ca fiecare reprezentant al partidului respectiv să poată să facă o confruntare".
"Există această suspiciune, este o instituție (AEP — n.r.) fără conducere acum, miza este foarte mare, presiunile sunt foarte mari, și poate să-i dea oricui prin minte să încerce ca prin aceste aplicații informatice să facă ceva", a spus președintele PSD.
El a adăugat că social-democrații au formulat solicitarea către BEC în cursul zilei de vineri și nu vor renunța la ea.
"Noi așteptăm să răspundă, nu renunțăm la această solicitare pentru că dacă nimeni nu are nimic de ascuns, nimeni nu are gânduri rele, toată această solicitare trebuie să fie satisfăcută", a spus Dragnea.
Realizat de către STIRIACTUALE la comanda PSD Prahova C.U.I MF 11160007