Al șaptelea copil infectat la Spitalul „Sf. Maria” din Iași a murit. Este vorba despre o fetiță de trei luni care fusese transferată la București la cererea părinților.
Este primul copil care a fost infectat cu o bacterie la spitalul din Iași, în 13 septembrie. Cazul a fost raportat către DSP cu întârziere, în data de 19.09.2025, când în spital erau deja 4 pacienți infectați.
Fetița de 3 luni, care avea malformație de esofag, a stat în spitalul din Iași încă de la naștere. În 13 septembrie, a fost transferată la București, la Spitalul Grigore Alexandrescu, în secția ATI.
Încă de la internare, copilul prezenta stare generală extrem de gravă, cu tablou clinic și paraclinic de disfuncție multiplă de organe, au informat medicii.
Rezultatele analizelor de sânge au indicat infectarea cu Serratia Marcescens multi-sensibilă și candida guilliermondii.
Copilul a beneficiat de investigații complexe, imagistice și biologice, și tratament ce a inclus: terapie antiinfecțioasă țintită, conform antibiogramei, transfuzii, măsuri de izolare epidemiologică și precauții universale, la îngrijirea acestuia participând echipa multidisciplinară formată din specialiștii noștri: medici ATI, infecționist, chirurg, cardiolog, radiolog, chirurg cardiovascular, neurolog, oftalmolog. În ciuda eforturilor depuse, din nefericire, în data de 27.09.2025, ora 16:55, a fost înregistrat decesul”, a comunicat spitalul.
Urmează să se stabilească dacă decesul a fost provocat de infectarea cu bacteria Serratia Marcescens sau de boala gravă pe care copilul o avea.
„ 9 pacienți cu vârsta sub un an au fost infectați cu Serratia Marcescens, iar șase au murit până vineri, a informat MS. Al șaptelea a murit luni.
Președintele CJ Iasi Costel Alexe a demis-o pe directoarea spitalului, care acum va ocupa funcția de director medical.