CONTACT

România pierde oameni pe bandă rulantă. Scădere alarmantă a populației, cu efecte pe termen lung

România traversează o criză demografică fără precedent, devenind țara cu cel mai rapid ritm de depopulare din Uniunea Europeană. În ultimele două decenii, peste 2,5 milioane de români au dispărut din statistici — fie prin migrație, fie din cauza declinului natural al populației. Fenomenul nu doar că ne plasează pe primul loc în topul țărilor europene aflate în pierdere de populație, dar adâncește și mai mult dezechilibrele sociale și economice.
Scăderea natalității, îmbătrânirea accelerată a populației și plecările masive la muncă în străinătate afectează dramatic structura demografică a țării. Specialiștii avertizează că după anul 2030, segmentul de vârstă activă – adică persoanele între 20 și 64 de ani – va intra într-un declin abrupt, afectând direct forța de muncă și sustenabilitatea sistemului de pensii.
Dacă trendul actual continuă, România ar putea ajunge în anul 2034 la o populație de doar 17,9 milioane de locuitori – o cifră comparabilă cu cea din anii ’50. Declinul este cu atât mai grav cu cât se resimte deja în mediul rural, unde sute de sate sunt aproape pustiite, iar în orașe crește presiunea pe infrastructura socială destinată vârstnicilor.
În lipsa unor politici coerente care să încurajeze natalitatea și să stopeze migrația masivă, țara noastră riscă să devină în următoarele decenii un teritoriu cu tot mai puțini locuitori și tot mai multe probleme. Alarmant este că, potrivit experților, scenariile cele mai optimiste indică o scădere de încă 3 milioane de persoane până în 2050 – iar realitatea ar putea fi chiar mai dură.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Recente

Citește și...

alPHa Prahova caută un sponsor legendar – primul partener al unei noi culturi sportive în România

Clubul Sportiv alPHa Prahova, continuatorul fostului CS Județean Prahova,...

Blocaj politic la Filipestii de Pădure. Alesii locali PNL, PMP, USR si România în Acțiune refuză să valideze un nou consilier local!

Situație incredibilă în localitatea prahoveană Filipestii de Pădure. Un...

Rares Lazăr (Partidul România în Actiune) despre noul logo al Postei Române

Rares Lazăr, proaspătul presedinte al Filialei Bucuresti al Partidului...

Fetele de la Alpha Prahova debutează cu victorie clară la Bistrița

Echipa de handbal feminin Alpha Prahova a început sezonul cu dreptul,...