Când cred economiştii că trece România la euro

Mai mulți economiști care au participat la dezbaterea cu tema „Zona Euro încotro?”, organizată de Banca Națională a României, au spus că mai avem de așteptat până să înlocuim leul cu euro.

Potrivit președintelui Consiliului Fiscal, Ionuț Dumitru, trecerea la euro în 2019, termen anunțat de autoritățile române, este „un obiectiv ambițios”, însă nu există o agendă de parcurs pentru acest lucru.

„Ca să fie fezabil acel 2019 trebuia să venim urgent cu o agendă de reforme structurale pe care trebuie s-o implementăm, care să ne ducă la o convergenţă reală sănătoasă, sustenabilă pe termen lung şi să ne menţinem în acelaşi timp echilibrele macroeconomice, adică noi putem avea o convergenţă reală, deci cu creştere economică mai mare decât anticipăm printr-o stimulare fiscală, dar care dacă produce dezechilibre, n-am făcut nimic”, a declarat Ionuț Dumitru, potrivit Digi 24.

Președintele Consiliul Fiscal crede că în cel mai optimist scenariu, România va trece la euro după 2020.

De asemenea, analistul financiar Florin Cîțu crede că România trebuie să se hotărască dacă face „reforma reală” în afara zonei euro, „când ai o politică monetară foarte independentă sau în interiorul zonei euro, când nu mai ai politică monetară independentă”.

Recente

Citeste si...

FUN FEST, ediţia a II-a, la Ploieşti

Evenimentul va avea loc sâmbătă, 16 mai, pe scena...

Femeie din Ploieşti arestată pentru violenţă domestică şi tentativă de omor

O femeie din Ploieşti a fost arestată după ce...

Decizie definitivă: Prahova pierde „războiul” pentru Babele şi Sfinxul

Curtea de Apel Ploiești a respins recursul formulat de...