Sâmbătă, 27 iulie 2024 -
2:56:37
Contact
Despre noi
Români din toate țările, uniți-vă!
Exclusiv
PODCAST
FABRICAT ÎN ROMÂNIA
ANUNȚURI
Sport
Exclusiv
Politic
Administraţie
Social
Economic
Sănătate
Internaţional
Pagina:
«
1
»
«2»
«3»
...
«30»
«31»
«32»
Câmpina Jazz Festival, ediţia a 12 a, la Castelul Iulia Hasdeu!
A 12 a ediţie a Campina Jazz Festival va fi cea în care festivalul trece ...la nivelul următor, asa cum a declarat Liviu Briciu, iniţiatorul evenimentului. Ediţia din acest an va avea loc la Castelul Iulia Hasdeu din Câmpina, iar pe scenă vor urca nume grele ale jazz-ului românesc. Capul de afis va fi incredibilul Mircea Tiberian care va sărbători 50 de ani de scenă la Câmpina, iar în cea de a doua seară vor concerta Ploiesti Jazz Trio împreună cu Irina Sârbu. „ Am anunţat că nu dispunem de fondurile
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
CSM Ploieşti a scos la concurs postul de director al instituţiei, fără ca aleşii locali să fie consultaţi sau să aprobe HCL-ul prin care este organizat acest concurs! După patru ani în care a transformat CSM-ul într-un fel de „cimitir” al consilierilor personali, Andrei Volosevici este în sfârsit mulţumit de prestaţia unuia dintre protejaţii săi şi îl premiează prin scoaterea la concurs a postului de director, cu contract pe perioadă nedeterminată! Sapte directori a plimbat, Volosevici la sefia CSM in patru ani de mandat, iar
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
Nu e linişte la CSM Ploieşti, iar directorul pensionar Dănuţ Burghelea face toate demersurile pentru a aranja oamenii loiali în posturi călduţe. Ultimele informaţii de pe „frontul” CSM susţin că Mihai Albu, „extraordinarul” şef de Structură Sportivă ar fi fost transferat definitiv la Parcul Municipal Vest (aproape de casă, având în vedere că familia Albu locuieşte la Strejnicu), iar Constantin Ilie a fost readus de la Municipal la Serviciul Achiziţii al clubului sportiv. În plus, Octav Preda se pare că a fost
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
Se anunţă schimbări drastice la nivelul Comisiei Judeţeane de Arbitri Prahova. Surse din interiorul AJF susţin că nemulţumiţi de gravele erori de arbitraj si de numărul mare de dosare ale unor echipe din judeţ ajunse pe rolul comisiilor de la nivelul Federaţiei Române de Fotbal, capii fotbalului prahovean au decis înlocuirea lui Marian Deaconu de la sefia Comisiei Judeţene de Arbitri. Preferatul vesnicilor sefi ai fotbalului prahovean se pare că este Ionuţ Borcan, observator cu state vechi, fost arbitru. Rămâne de văzut dacă Borcan
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
Pe ultima sută de metri, speriat probabil de pierderea alegerilor locale, Andrei Volosevici încearcă să îsi pitească slugile credincioase prin diverse posturi. Astfel, deja faimosul Patrocle Scoruş ar putea deveni noul sef al Structurii Sportive de la CSM Ploiesti. Concursul va fi organizat în aproximativ două săptămâni, iar condiţiile de concurs sunt cu dedicaţie pentru fiul deja faimosului Scorus Fernando. (Studii superioare de scurtă durată plus master, vechime de numai un an în cadrul unei structuri sportive, etc). Seful comisiei
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
Ca jurnalist am călătorit mult. Am văzut locuri frumoase, hoteluri impresionante, dar când descopăr un loc de poveste la câţiva paşi de casa mea nu pot să fiu decât mândră. Invitaţia Loredanei Marin la evenimentul de închidere a „10 pentru ie” a venit la fix cu dorinţa mea de a avea un moment de relaxare. Mă gândeam că pentru o jumătate de oră, maxim o oră, voi fugi de la problemele mele cotidiene şi voi rupe câteva momente de linişte. Nu ştiam unde este Casa Ianuş şi am avut nevoie de faimosul waze pentru
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
Festivalul cumpărăturilor fericite, asa cum s-ar traduce Happy Market în limba română, vă asteaptă si în acest weekend la Sinaia cu peste 30 de producători de bunătăţi tradiţionale, dar si de produse hand made. Găsiţi la Sinaia produse vânătoresti, brânzeturi, fructe extraordinare, dulciuri, pâine, dar si multe produse handmade (de la haine pictate la ceramică sau obiecte deco din lemn) Ediţia din acest weekend este una specială, Happy Market împlinind 7 ani de activitate. Si pentru că întotdeauna trebuie să
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
In timp ce unii se împăunează cu dragostea de rădăcinile românesti doar de Ziua Iei sau se bat cu pumnul în piept că iubesc România doar de 1 decembrie, există la Breaza trei fete deştepte şi frumoase care au făcut din cămaşa tradiţională românească o adevărată religie. Loredana Marin, Stefania Ungureanu si Anda Mănescu au transformat Breaza în capitala iei românesti an de an. Deja tradiţionalul evenimenit „10 pentru ie” a devenit un brand al oraşului Breaza, cele trei doamne reuşind să atragă alături de
Campanie de fake news! Primarul din Breaza, atacat cu informaţii ”incendiare” despre Breaza ...de Buzău.
Imaginaţia adversarilor politici nu are limite în campania electorală. O dovedeste în această campania si orasul Breaza. Astfel, primarul Bogdan Novac a ajuns ţinta unor publicaţii online, care îl acuză de săvârşirea unor fapte în baza unor documente emise de anumite instituţii de control pentru Primăria Breaza...de Buzău! Primarul a lămurit problema printr-o postare extrem de acidă pe pagina sa de Facebook: "De câteva zile, anumite”publicaţii de presă online”, naţionale sau judeţene, înrosite de anii
Bogdan NOVAC: "Breaza de Paşte este o imensă bucurie"
În prag de sărbători, Bogdan Novac, primarul orasului Breaza, ne-a acordat un scurt interviu..altfel, vorbindu-ne despre Paste, despre traditiile care îi sunt dragi din această perioadă, despre liniste si bucurie: Domnule primar, ce reprezintă perioada sărbătorilor de Paşte pentru dumneavoastră? Este o perioadă specială care, inevitabil, te duce înapoi în perioada copilăriei când totul era atât de liniştit şi când totul avea un farmec aparte. Fireşte că şi acum, această perioadă este aparte, ea vine în fiecare an ca
Odiseea mânăstirii sub formă de corabie, de la Mureş la Prahova
În inima istoriei şi credinţei se ascunde o poveste extraordinară, cea a Mânăstirii Jercălăi din Urlaţi, care are formă de corabie. Începuturile sale se pierd în timp, acum aproximativ 300 de ani, când a fost construită în satul Luieriu, din Mureş, în anul 1731. Dar destinul său a fost mai mult decât un simplu lăcaş de cult. Frumuseţea şi sacralitatea acestei biserici au fost aduse în atenţia reginei Maria, care a decis să o mute la Bran. Însă, istoria avea alte planuri pentru acest loc sfânt. În anul
Cornel Dinicu, patronul Fermei Dacilor, scapă de arestul la domiciliu!
Patronul Fermei Dacilor, Cornel Dinicu, scapă de arestul la domiciliu şi va fi cercetat sub control judiciar, a decis, luni, Judecătoria Ploieşti, informează Agerpres. Potrivit portalului instanţelor de judecată, magistraţii au respins propunerea procurorilor de prelungire a arestului la domiciliu în cazul lui Dinicu şi au înlocuit această măsură preventivă cu măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile. Decizia nu este definitivă. Iniţial, Cornel Dinicu, acuzat de distrugere din culpă care a avut ca urmare un dezastru, a fost arestat preventiv
Locul sfânt din Prahova, iubit de Nicolae Grigorescu
În comuna Lipăneşti din pitorescul judeţ Prahova se găseşte o comoară de artă şi spiritualitate: Mănăstirea Zamfira. Această minunată ctitorie este legată de numele unuia dintre cei mai mari pictori români - Nicolae Grigorescu. Construită în a doua jumătate a secolului al XIX-lea, Mănăstirea Zamfira îşi încântă vizitatorii nu doar prin frumuseţea sa arhitecturală, ci şi prin pictura interioară remarcabilă. Această pictură, realizată între 1856 şi 1857, îşi poartă amprenta inconfundabilă a marelui artist Nicolae Grigorescu,
Falsurile din rapoartele prezentate de Marian Nistor consilierilor locali! Cine răspunde?
Marian Nistor, fostul sef al Pieţei Centrale Câmpina, dar si fondatorul Asociaţiei "Pentru Câmpina" are un adept, am putea spune, în persoana viceprimarului Liviu Dumitrache. Doar asa se poate explica blândeţea raportului viceprimarului cu privire la rezolvarea problemelor descoperite la Piaţa Centrală, raport prezentat consilierilor locali câmpineni. Doar că aleşii locali, au citit printre rânduri şi l-au bombardat pe Dumitrache cu foarte multe întrebări, pentru a nu ascunde sub preş problemele lăsate în
Prefectul Virgil Nanu, seful PSD Prahova, abuz în serviciu în cazul primarului de la Târgsoru Vechi!
30 de zile calendaristice are la dispoziţie Virgil Nanu, prefectul judeţului si presedintele PSD Prahova, pentru semnarea încetării mandatului lui Nicolae Drăgan, încă primar al comunei Târgşoru Vechi. Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a respins apelul făcut de Drăgan împotriva raportului Agenţiei Naţionale de Integritate prin care primarul este învinuit de conflict de interese, deoarece a semnat ordinele de plată prin care firma administrată de fiul său încasa bani pentru servicii de catering oferite unei scoli din
Autodenunţul Irinei Nistor. Candidata PSD la Primăria Câmpina se pregăteşte să blocheze oraşul!
Incredibilă situaţia din municipiul Câmpina. Irina Nistor, candidatul PSD la funcţia de primar al celui de al doilea municipiu al judeţului Prahova, a anunţat public, într-o conferinţă de presă făcută doar cu jurnaliştii proprii că nu va continua proiectul privind pasajul subteran, care conţine şi regenerarea urbană de la suprafaţă (centrul civic) şi parcarea subterană, atât de necesară şi îndelung aşteptată de câmpineni. Cu alte cuvinte, soţia fostului director al Pieţei Centrale (domnul care a ocupat funcţia fără a avea studiile necesare
Andrei Şerbu- povestea unui campion al aerobaticii româneşti
Unul dintre cei mai străluciţi componenţi ai lotului naţional de acrobaţie, Andrei Şerbu, a lăsat o amprentă puternică în peisajul aviaţiei româneşti. Începuturile sale în lumea aviaţiei au fost modeste, dar pline de pasiune şi determinare. În anul 1998, Andrei şi-a făcut debutul în calitate de sportiv al Aeroclubului României, activând în cadrul Aeroclubului Teritorial "Gheorghe Bănciulescu" din Ploieşti. Începând cu anul 2005, Andrei a devenit un membru de bază al lotului naţional de acrobaţie,
Cristian Apostol, vicepreşedintele USR Prahova, demisionează din funcţiile politice
Surse din mediul politic susţin că politicianul Cristian Apostol, vicepreşedinte USR al Consiliului Judeţean Prahova, a demisionat din funcţiile politice. Potrivit informaţiilor, Apostol a renunţat la poziţia sa în Biroul Judeţean al USR Prahova, însă va rămâne membru al partidului. Decizia sa de demisie ar fi intervenit în contextul negocierilor din cadrul Alianţei Dreapta Unită, care include USR, Forţa Dreptei şi PMP, privind listele de candidaţi pentru alegerile din 9 iunie. Sursele indică faptul că opiniile liderilor USR Prahova nu ar fi fost
Comuna Târgsoru Vechi rămâne fără primar! În plin proces de transfer la PSD, Nicolae Drăgan pierde procesul cu ANI!
Cu doar trei luni înainte alegerilor locale, comuna Târgsoru Vechi rămâne fără primar. Înalta Curte de Casaţie si Justiţie a respins recusul lui Nicolae Dragan în procesul cu Agenţia Naţională de Integritate. Drăgan a fost acuzat în anul 2022 de conflict de interese, inspectorii ANI constatând că edilul ar fi semnat deconturi către firma fiului său. Primarul a contestat raportul ANI, dar judecătorii Curţii de Apel Ploieşti nu i-au dat câstig de cauză. COMUNICAT ANI: (22 februarie 2022) În
"Eu sunt ANA", evenimentul femeilor ambiţioase, revine la Ploieşti!
Eu sunt ANA continuă să îşi extindă orizonturile! După 15 ediţii de succes în Bucureşti, evenimentul Eu sunt ANA revine în Ploieşti, pentru o nouă ediţie memorabilă. ANA reprezinta acrononimul pentru Autentică, Nonconformistă şi Ambiţioasă si pune în scenă o serie de evenimente despre feminitate şi frumuseţe, destinate de a pune în lumina reflectoarelor femei cu poveşti extraordinare, din medii şi domenii de activitate variate. La Ploieşti evenimentul este organizat alături de BIZZ.CLUB Ploieşti Networking, iar
ActiveWatch solicită PSD si PNL să sancţioneze lipsa de reacţie a primarului Andrei Volosevici în cazul agresării jurnaliştilor prahoveni
ActiveWatch, Centrul pentru Jurnalism Independent, CeRe: Centrul de Resurse pentru Participare Publică şi Centrul pentru Inovare Publică, organizaţii civice încurajează libertatea de exprimare si sancţionează permanent orice încălcare a drepturilor omului au transmis o scrisoare deschisă premierului Marcel Ciolacu (preşedintele PSD) şi lui Nicolae Ciucă (preşedintele PNL) în care le solicită să sancţioneze derapajul primarului Ploieştiului, Andrei Volosevici, care a tolerat şi chiar încurajat comportamente agresive la
Volosevici încearcă să îşi spele imaginea pe spatele problemelor Petrolului!
Reprezentanţii Petrolului Ploiesti, alături de mai mulţi suporteri, au venit la Primăria Ploiesti solicitând sprijin pentru a putea primi licenţa pentru Liga 1, pentru sezonul următor.Situaţia financiară a clubului este dezastruoasă, iar până la 30 martie clubul trebuie să achite suma de aproximativ 500.000 de euro, reprezentând datorii către jucători, fosti jucători, antrenori si alt personal, datorii restante până la data de 31 decembrie 2023. Nu vom analiza cum s-a ajuns la aceste datorii, pentru că managementul financiar al fiecărui club sportiv
Tupeu marca CSM Ploieşti! Miliţianul şef merge mai departe. Posturi noi pentru metodişti: team manager şi scouter!
Tupeu nu cunoaşte limite la CSM Ploieşti. Deşi consilierii locali au decis desfiinţarea posturilor de metodist, Dănuţ Burghelea, miliţianul şef care conduce vremelnic clubul, a găsit soluţia salvatoare, neputându-se dispensa de serviciile de calitate ale celor doi angajaţi. Astfel, începând cu 1 martie, agronomul şi vânzătoare de alcool au noi joburi în structura clubului, si anume scouter (descoperitor de talente cum apare în organigrama clubului) şi...team manager! Este incredibil cum persoane plătite din bani publici
PREMIERĂ ÎN PRESA PRAHOVEANĂ! Jurnaliştii se unesc pentru o misiune-protest împotriva comportamentului de tip interlop în sediul Primăriei Ploieşti
Pentru prima oară în istoria presei post decembriste din Prahova, mai multe instituţii media vor realiza o emisiune-protest împotriva comportamentului de tip interlop în sediul Primăriei Ploieşti. Producţia media va fi difuzată luni, 4 martie, de la ora 18:00, de către mai multe instituţii de presă din Prahova. Astfel, Observatorul Prahovean, Actualitatea Prahoveană, Stiri Actuale, Proces Verbal cu Bogdan Enace, VPTV, Prahova Economică, Necenzuratph, DaDa TV, Telegrama, Gazeta de Prahova vor difuza simultan, astăzi de la ora
Pagina:
«
1
»
«2»
«3»
...
«30»
«31»
«32»
PODCAST STIRI ACTUALE. Invitat: Loredana MARIN
Pentru câ Stiri Actuale avea nevoie de un suflu nou, inaugurăm o serie de emisiuni de tip podcast, realizată de jurnalista Cristina IANCU. Vă prezentăm prima ediţie, invitată fiind Loredana Marin, jurnalist, antreprenor, fondatoarea Lace Magazin, un nume care nu are nevoie de nicio prezentare. La PODCAST STIRI ACTUALE veţi vedea artisti,
Protest al jurnaliştilor prahoveni faţă de comportamentul de tip interlop în sediul Primăriei Ploieşti
Miercuri, 28 februarie 2024, în sala de consiliu şi pe holurile Primăriei Ploieşti, au avut loc mai multe incidente. Acestea au culminat cu insultarea şi ameninţarea cu violenţa de către un individ, tatăl unui consilier personal al primarului, a doi colegi jurnalişti „vinovaţi” că îşi făceau datoria. În discuţiile care au urmat agresiunii
FOTO/ VIDEO Tradiţie la Câmpina: mii de mărţişoare oferite de primarul Moldoveanu doamnelor şi domnişoarelor din municipiu
Tradiţia mărţişorului continuă la Cămpina. Primarul Alin Moldoveanu reuşeşte, în aceste zile, să aducă zâmbete pe chipurile doamnelor şi domnişoarelor din oraş. Edilul câmpinean a oferit mărţişoare tuturor doamnelor şi domnişoarelor din municipiu, un gest superb la debutul primăverii. Mărţişoarele primarului au ajuns la cadrele didactice,
UZPR Prahova condamnă agresarea jurnaliştilor ploieşteni Victor Preda şi Harry Ştefan
Uniunea Ziariştilor Profesionişti din România, Filiala “Ioan Grigorescu” Prahova, condamnă cu fermitate agresarea jurnaliştilor ploieşteni Victor Preda şi Harry Ştefan în incinta Primăriei Municipiului Ploieşti, instituţie publică în ale cărei atribuţii intră şi asigurarea siguranţei cetăţenilor. În orice societate care se doreşte a fi
Tatăl consilierului personal al primarului Andrei Volosevici, agresează ziaristii! Edilul, dă vina pe jurnalisti!
Scene halucinante în Primăria Ploiesti. Fernando Scorus, tatăl consilierului personal al primarului Volosevici, a trecut la etapa următoare. După ce ani de zile a hărţuit consilierii locali si angajaţii municipalităţii, Fernando a trecut la agresiuni asupra jurnalistilor, chiar în sediul Primăriei. Imediat după terminarea sedintei de
Fostul preşedinte al CSM a câştigat, într-un singur termen, dreptul de a conduce după ce i-a fost suspendat permisul
Fostul preşedinte al CSM a câştigat la Tribunalul Giurgiu un proces cu Inspectoratul de Poliţie al municipiului Giurgiu, scrie PressHub.ro Daniel Gradinaru, fostul preşedinte al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), fusese sancţionat de un echipaj de poliţie cu 870 de lei amendă şi suspendarea permisului pentru 60 de zile, pe motiv că
Şoc pentru stăpânii de câini. Trebuie sa încheie asigurare obligatorie. Riscă amenzi uriaşe
Stăpânii de câini din rasele considerate periculoase sunt acum obligaţi să încheie o asigurare de răspundere civilă, conform noilor reglementări. În lipsa acestei asigurări, ei se expun la amenzi usturătoare, conform unei noi legi adoptate recent. Potrivit noilor reguli, proprietarii de câini din rasele Pit Bull, Boerbull, Bandog şi
O ploieşteancă reînvie o tehnică asiatică veche de două secole. Imagini superbe din piese mici cât vârful de ac /FOTO
O tehnică veche de două secole din Asia prinde din nou viaţă în mâinile unei ploieştence pasionate de artă. Prin intermediul tehnicii spectaculoase a goblenului cu diamante, aceasta reuşeşte să creeze tablouri impresionante din piese mici, asemenea vârfului de ac. Goblenul cu diamante are o istorie fascinantă, cu origini în Asia acum mai bine
15 ani de muncă şi zeci de medalii: Povestea tânărului karateka Alexandru Goicea
De la vârsta fragedă de cinci ani, Alexandru Goicea a îmbrăţişat karate-ul la recomandarea părinţilor săi. Această decizie a fost fundamentul unei călătorii de 15 ani în lumea artelor marţiale, în care pasiunea şi dedicarea au fost la fel de importante ca şi succesul pe tatami. Prima sa experienţă în karate a fost în sala de la şcoala
FOTO/ VIDEO Cel mai mare Târg al mierii din România a început la Câmpina
Cea de a 17 a ediţie a tradiţionalui Târg al Mierii se desfăşoară la Câmpina, la Casa Tineretului. Evenimentul este deschis până duminică, iar ediţia din acest an este cea mai amplă de până acum. Peste 130 de standuri destinate atât iubitorilor de miere, cât şi apicultorilor sunt răspândite pe aleile din jurul Casei Tineretului. În plus, găsiţi
Top articole
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
Publicat la data de 21 iulie 2024
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
Publicat la data de 16 iulie 2024
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
Autor: Cristina IANCU - 10 iulie 2024
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
Autor: Cristina IANCU - 4 iulie 2024
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
Publicat la data de 21 iulie 2024
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
Publicat la data de 2 iulie 2024
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
Publicat la data de 1 iulie 2024
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
Publicat la data de 5 iulie 2024
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
Autor: Cristina IANCU - 23 iulie 2024
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Publicat la data de 28 iunie 2024
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Politica de cookies
|
Termeni şi Condiţii
|
Confidenţialitate
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Piese telefoane mobile
Cosmetice naturale iehana
Programe Romanesti
Chestionare auto drpciv
Charmilles
Jurnalul Prahovean
Top