Un cutremur puternic s-a produs luni la nord de Tokyo, fără a produce însă pagube materiale şi fără să genereze risc de tsunami.
Potrivit Agenţiei naţionale de meteorologie, epicentrul s-a aflat în partea de sud a prefecturii Ibaraki, iar magnitudinea sa a fost de 5,6.
Centrul Tokyo este una dintre zonele în care seismul s-a resimţit cel mai puternic. Pentru moment nu au fost anunţate pagube materiale şi nu există risc de tsunami. "Facem verificări", au declarat autorităţile locale, contactate de AFP.
Un prim şoc violent a fost resimţit în jurul prânzului (06.30 ora României), după care au avut loc o serie de mişcări foarte puternice timp de aproximativ zece secunde.
Cutremur cu magnitudinea de 5,6 la Tokyo
16 septembrie 2014
- Tags:
- romaniei,
- magnitudinea,
- cutremur,
- seismul,
- meteorologie,
- epicentrul,
- tsunami,
- tokyo
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
11 suflete, printre care un bebeluş, lăsate sub cerul liber după un incendiu devastator. Apel la umanitate!
-
Un bărbat şi-a pierdut viaţa sub roţile trenului, în Prahova
-
Viceprimarul Săraru vrea locuinţă de serviciu....sau decontarea navetei de la Bucuresti!
-
Groapă de gunoi cuprinsă de flăcări azi-noapte, în Prahova
-
EXCLUSIV VIDEO Nico, surpriza banchetului claselor a 8 a de la Colegiul de Artă Carmen Sylva Ploiesti
-
Jaf pe bani publici la CSJ Prahova! CJ Prahova anunţă plângeri penale: „Mi-a fost ruşine să citesc raportul!”
-
Prahova sub cod roşu de inundaţii. Risc crescut de viituri şi inundaţii locale pe râurile din judeţ
-
Aerodromul devine poarta deschisă spre cer, pe 31 mai
-
Acuzaţii grave după o operaţie de peritonită. O fetiţă din Ploieşti, cu corp străin uitat în abdomen
-
Casă mistuită de flăcări, o femeie şi-a pierdut viaţa
Anul - ediţia nr. 3772
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 13 iunie 2025
Autentificare
Autentificare