Profesorii din Buşteni au fost sărbătoriţi ieri seară, în cadrul celei de-a XIV-a ediţii a Zilei Cadrului Didactic, eveniment devenit de mult timp tradiţie în localitate.
Aproape 50 de dascăli de la instituţiile de învăţământ din oraş, care au obţinut rezultate deosebite în pregătirea elevilor olimpici, au fost recompensaţi. Eforturile din ultimul an ale acestora şi munca depusă au fost răsplătite printr-o petrecere unică în peisajul învăţământului românesc, organizată de Primăria oraşului Buşteni.
Ca şi în anii precedenţi, profesorii au primit, într-un cadru festiv, diplome, flori, precum şi premii în bani. Cadrele didactice care au obţinut premiul I au primit 600 de lei, cei aflaţi pe locul II au primit câte 500 de lei, locului III i-au revenit 400 de lei, iar cei care au obţinut menţiune au primit câte 300 de lei. Festivitatea de premiere a fost oficiată de către Nae Savel, viceprimar cu atribuţii de primar al oraşului Buşteni.
Această mult aşteptată manifestare s-a bucurat de prezenţa unor invitaţi de onoare din cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Prahova, precum Cristina Petre şi Nicolae Angelescu. De asemenea, alături de aceştia a fost prezent şi senatorul Emanoil Savin.
După înmânarea premiilor, petrecerea a continuat cu muzică, dans, dar şi cu un moment de poezie prezentat de îndrăgitul actor Alexandru Bindea.
”Este o tradiţie extrem de frumoasă, care scoate în evidenţă respectul de care se bucură cadrele didactice din această comunitate. Este o poveste care durează deja de 14 ani, care a generat o cultură educaţională a acestui colectiv. Am remarcat relaţiile excepţionale care există atât între colectivul cadrelor didactice, cât şi între profesori şi Primăria şi Consiliul local Buşteni.(…)”, a precizat Nicolae Angelescu, inspector şcolar judeţean.
Cadrele didactice, sărbătorite la Buşteni
10 martie 2017
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare