Marţi, 28 martie 2023 - 10:03:06
Echipa Ştiri Actuale
Români din toate țările, uniți-vă!


10 reprezentanţi ai Ambasadei Federaţiei Ruse în România au fost declaraţi persona non grata


5 aprilie 2022

Ministerul Afacerilor Externe a anunţat, marţi, că autorităţile au decis declararea ca personae non gratae pe teritoriul României a 10 persoane care activează în cadrul Ambasadei Federaţiei Ruse la Bucureşti.

Decizia a afost luată ca urmare a faptului că “activităţile şi acţiunile acestora contravin prevederilor Convenţiei de la Viena privind relaţiile diplomatice din 1961”.

Aceste elemente au fost comunicate părţii ruse marţi, 5 aprilie 2022, cu prilejul convocării la sediul MAE, din dispoziţia ministrului Bogdan Aurescu, a ambasadorului Federaţiei Ruse la Bucureşti, domnul Valery Kuzmin, la nivel de secretar de stat pentru afaceri strategice. 

Cu prilejul convocării, “MAE a reiterat condamnarea fermă a crimelor comise la Bucea şi în alte localităţi din Ucraina, pentru care răspunderea aparţine Rusiei”.


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Linkedin

Duo_best_gaz


Din aceeaşi categorie:



















































































Ştiri Actuale on Linkedin
Ştiri Actuale on Twitter
 on Google Plus
Ştiri Actuale on Facebook






































ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 28 martie 2023
Autentificare
stiriactuale.ro