Marţi, 19 martie 2024 - 10:41:34

Un român a fost eroul unui moment unic la Jocurile Europene de la Baku

24 iunie 2015

Tânărul înotător român Robert Glinţă s-a calificat în finala probei de 100 de metri spate, după o cursă inedită, împotriva unui singur adversar.

Piteşteanul în vârstă de 18 ani a încheiat prima semifinală pe locul 3, la egalitate perfectă cu cehul Tomas Franta. Ambii sportivi au oprit cronometrul la 55,70 secunde.

Cum în a doua semifinală, cinci sportivi au reuşit să obţină rezultate mai bune, Robert Glinţă şi Tomas Franta au fost invitaţi să revină în bazin, pentru o întrecere în doi, care să stabilească numele ultimului participant în finala de opt. Românul a câştigat spectaculos duelul, reuşind un timp mai bun decât în semifinale: 55,31 de secunde. Cehul a încheiat cu timpul de 56,02 secunde, iar la final i-a strâns mâna românului.