Decizia Tribunalului de Arbitraj în Sport de la Lausanne, de a introduce Concordia Chiajna în Liga 1 în detrimentul Rapidului, a produs haos în fotbalul românesc. Rapid anunţă procese civile teribile, Dumitru Dragomir ameninţă, FRF tace, aşteptând referatul departamentului juridic.
Teoretic, decizia TAS nu este definitivă, ea putând fi atacată la Tribunalul federal elveţian. Acţiunea poate fi înaintată atât de FRF, cât şi de Rapid, care, deşi nu a fost parte în proces, a depus o cerere de intervenţie prin intermediul avocatului Josep Vandellos. „Nu ştiu ce va face Rapid, eu doar i-am reprezentat la TAS”, a declarat Vadellos pentru ProSport. Conform unor surse, FRF nu intenţionează să facă recurs, date fiind şansele infime de reuşită.
În acest moment Rapid nu poate juca în Liga 1 pentru că nu are licenţă. Termenul de înscriere în Liga a 2-a a trecut de mult (15 iulie), existând temeri privind prezenţa rapidiştilor în liga secundă. Sunt zvonuri că imediat cu introducerea lor în competiţie vor apărea contestaţiile oficiale, prima urmând să vină de la CSMS Iaşi. „În mod normal, n-ar trebui să fie probleme, pentru că Rapid era deja înscrisă în sezonul actual într-un eşalon superior”, spun voci din sistem. Oficial, soluţia va fi votată în Comitetul Executiv.
Imediat după verdictul TAS, şefii Rapidului au anunţat că vor da în judecată FRF şi vor cere daune de minimum trei milioane de euro. Finanţatorul Adrian Zamfir a declarat sâmbătă că Rapid semnase un contract de publicitate în valoare de trei milioane de euro cu Murfatlar, pe un an, înţelegerea fiind condiţionată de prezenţa echipei în Liga I. Precizare obligatorie: nici măcar naţionala, în anii de glorie, nu a avut un partener anual de trei milioane de euro, iar Steaua nu găseşte un sponsor care să dea un milion de euro pentru a apărea pe tricouri.
Rapid Bucureşti ar putea avea soarta Universităţii Craiova
6 august 2013
Din aceeaşi categorie:
Irina Begu este nominalizată la Heart Award, premiul acordat celei mai sufletiste jucătoare de tenis
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare