Săptămâna trecută, Circul "Globus" din Bucureşti a găzduit gala ”CAREUL DE AŞI”, în cadrul căreia Viorel Simion l-a avut ca adversar pe spaniolul Andoni Gago Lopez, suparanumit "El Macho", desemnat challenger de versiunea profesionistă IBF. În aceeaşi gală, care a fost transmisă şi de Pro TV sub genericul "Noaptea Campionilor", au fost urmăriţi "la lucru" alţi doi boxeri, ambii neînvinşi în carieră, ambii campioni mondiali la tineret: Bogdan Dinu şi Flavius Biea!
Unul dintre momentele cele mai emoţionante ale galei a fost apariţia în ring a două foste mari glorii ale boxului nostru amator. Ca şi în reuniunea pugilistică "CAREUL DE AŞI", derulată în martie 2016 tot la Circul "Globus", firma organizatoare, King Promotion şi Primăria Oraşului Buşteni, au continuat să aducă în prim plan sportivii care au scris istorie în nobila artă! După ce în martie au primit distincţii 10 foşti mari boxeri ( Ion Alexe, Alec Nastac, Mircea Simon, Francisc Vastag, Leonard Doroftei, fraţii Dorel şi Marian Simion, Mihai Leu, Adrian Diaconu şi Lucian Bute), acum a venit rândul lui Calistrat Cuţov şi Daniel Dumitrescu.
Calistrat Cuţov are un palmares impresionant, din 400 de meciuri disputate pierzând doar 14, cucerind medalia de bronz la Jocurile Olimpice din 1968, titlul european din 1969 şi medalia de argint continentală în 1971. Daniel Dumitrescu, elevul lui Calistrat la Clubul Dinamo, a fost vicecampion olimpic în 1988 şi vicecampion european în 1989. Calistrat Cuţov a primit un frumos trofeu, "in memoriam" şi pentru fratele său, Simion,un alt mare campion al boxului (vicecampion olimpic şi mondial, triplu campion european).
Premierea a fost făcută în ring de Primarul oraşului Buşteni, Emanoil Savin şi Preşedintele King Promotion, Sorin Florea. În cuvântul său, Emanoil Savin a subliniat: "Îmi face mare plăcere să particip la această festivitate emoţionantă! Chiar vorbeam cu domnul Calistrat Cuţov, înainte de gală, că toţi marii boxeri ai ţării noastre, în anumite perioade, au ales să se antreneze la Buşteni, oraş de care-i leagă amintiri dragi, mulţi dintre ei ajungând în ultimii ani cetăţeni de onoare ai urbei! Şi pe viitor, Buşteniul, aflat în plină dezvoltare, inclusiv din punct de vedere al utilităţilor sportive, îi va aştepta cu drag pe competitorii noştri de frunte pentru a le fi gazdă primitoare în pregătirea viitoarelor performanţe!".
Foste glorii ale boxului mondial, premiate de Emanoil Savin
18 octombrie 2016
Din aceeaşi categorie:
Ploieşti: Zeci de asociaţii de proprietari reclamă valoarea mare a facturilor la căldură pe ianuarie
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare