Unii ar putea spune că este noroc curat, alţii că este ghinion. Cert este că un bărbat care a insistat să conducă maşina desi era beat turtă a fost oprit de trei ori la rand, în aceeaşi zi, de oamenii legii aflaţi la datoriie. Astfel, i-a fost salvată viaţa, la fel ca şi celorlalţi participanţi la trafic cu care ar fi putut avea accident.
Situaţia neobişnuită a avut loc în Ploieşti ieri când poliţiştii de la Poliţia Municipiului Ploieşti au depistat acelaşi şofer sub influenţa alcoolului de trei ori în decursul aceleiaşi zile.
La ora 11:45, un bărbat de 55 de ani din Câmpina a fost oprit pentru control în timp ce conducea un autoturism. Emanând un miros puternic de alcool, şoferul a fost supus unui test cu aparatul etilotest, care a indicat o concentraţie de 0,83 mg/l alcool pur în aerul expirat. În continuare, au fost recoltate mostre biologice pentru a confirma nivelul alcoolemiei. În consecinţă, i s-a reţinut permisul de conducere, fiindu-i interzisă ulterior continuarea deplasării cu vehiculul.
Surprinzător, şoferul a fost oprit şi testat din nou în aceeaşi zi, în jurul orelor 17:00 şi 19:00. În ambele situaţii, rezultatele au arătat o creştere a nivelului de alcool în aerul expirat, ajungând la o valoare finală de 0,93 mg/l.
Conducătorul auto a fost reţinut pentru 24 de ore şi va fi prezentat în faţa parchetului pentru luarea unor măsuri preventive. Poliţiştii au întocmit dosare penale pentru conducerea sub influenţa alcoolului şi pentru conducerea unui vehicul fără drept.
Un bărbat prins băut la volan de trei ori într-o singură zi! Noroc sau ghinion?
22 februarie 2024
- Tags:
- baut la volan,
- campina,
- ploiesti
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare