Cu ocazia câştigării trofeului de lider mondial de către Simona Halep, la iniţiativa senatorului Emanoil Savin, Primăria Buşteni, Fundaţia Culturală Bartoc, Asociaţia Filateliştilor din Bucureşti şi operatorul naţional de servicii poştale - Poşta Română au realizat o ştampilă poştală ocazională şi o ilustrată dedicată acestui eveniment. Ştampila conţine inscripţia ”NUMĂRUL 1 MONDIAL ÎN CLASAMENTUL WTA DIN 2017”.
Cartea poştală o prezintă pe Simona Halep alături de globul pământesc, pe care e figurată Republica Populară Chineză, acolo unde, la Beijing, la 7 octombrie, a ajuns în postura de lider mondial.
Ştampila a fost folosită exclusiv în ziua de 19 decembrie 2017, la Oficiul Poştal din Buşteni, cu aprobarea Poştei Române şi a fost aplicată pe toată corespondenţa care a trecut prin Oficiul Poştal Buşteni în ziua de 19 decembrie.
Pe verso ilustratei, textul ”SIMONA HALEP, CETĂŢEAN DE ONOARE AL ORAŞULUI BUŞTENI, A DEVENIT LA 7 OCTOMBRIE 2017, LA BEIJING, LIDER AL TENISULUI MONDIAL” este tipărit pe o imagine a oraşului Buşteni. Cărţile poştale s-au tipărit în 500 de exemplare.
O parte din aceste ilustrate au fost oferite de Simona Halep marţi seara, în cadrul unui eveniment-surpriză organizat de Primăria Buşteni la sediul Ministerului Tineretului şi Sportului, în prezenţa senatorului Emanoil Savin, a ministrului Marius Alexandru Dunca, a preşedintelui Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, precum şi a primarului oraşului Buşteni, Irinel Ghiţă.
Eveniment filatelic dedicat Simonei Halep
21 decembrie 2017
- Tags:
- simona halep,
- emanoil savin,
- primar busteni,
- halep,
- primaria busteni,
- wta
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare