Marţi, 19 martie 2024 - 6:46:07

O româncă este singura jucătoare de tenis de masă capabilă să se bată cu asiaticele

14 iulie 2015

Bernadette Szocs este deja un nume important în lumea tenisului de masă. Astăzi, jucătoarea născută în urmă cu 20 de ani, la Târgu Mureş, a cucerit medalia de bronz la Universiada de la Gwangju.

Românca, una dintre cele mai promiţătoare jucătoare ale lumii şi singura sportivă din Europa care s-a clasat pe podiumul de simplu de la Universiada sud-coreeană, a fost învinsă în semifinale de chinezoaica Jiang Yue, cu 4-2 (4-11, 11-6, 4-11, 11-6, 11-2, 11-4).

Bernadette Szocs, care urmează cursurile Univeristăţii din Craiova, a fost de două ori a conducerea scorului, însă sportiva din China a fost cea care a mers în finală, unde a pierdut în faţa unei compatrioate, Xioaxi Che, cu 4-1.

Medalia cucerită azi este cea de-a şaptea şi ultima pentru România la Universiada de la Gwangju.

Delegaţia tricoloră a încheiat competiţia cu un aur, câştigat de Laura Ilie, la puşcă trei poziţii, trei de argint – Andrei Gag (aruncarea greutăţii), Nicolae Soare (10.000 m) şi Larisa Florian (judo, la categoria 52 kg) – şi trei de bronz: Vlăduţ Simionescu (judo, categoria +100 kg şi la open) şi Bernadette Szocs la tenis de masă (simplu feminin).