Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Şerban Cantacuzino” al judeţului Prahova sprijină programul ”Şcoala altfel: Să ştii mai multe, să fii mai bun!”, derulat de Inspectoratul Şcolar Judeţean Prahova, în perioada 18 - 22 aprilie 2015, săptămână dedicată activităţilor educative extracurriculare şi extraşcolare. Obiectivul acestui program derivă din implicarea preşcolarilor, elevilor şi cadrelor didactice în activităţi care să corespundă intereselor şi preocupărilor diverse ale acestora.
În perioada desfăşurării acestor activităţi, subunităţile de pompieri de pe teritoriul judeţului Prahova ( Detaşamentul de pompieri Ploieşti 2, Detaşamentul de pompieri Câmpina – Garda de Intervenţie Băicoi, Detaşamentul de pompieri Sinaia, şi Detaşamentul de pompieri Vălenii de Munte) vor organiza „Porţii Deschise” şi vor primi vizita unor copii şi a unor cadre didactice din 26 unităţi de învăţământ cu aproximativ 1000 elevi.
Cu această ocazie, în fiecare zi de luni până vineri vom desfăşura activităţi dedicate (între orele 09:00-15:00) în parcarea din faţa Sălii Sporturilor „Olimpia”, unde elevii vor avea ocazia să ia contact cu echipamentele/autospecialele de intervenţie în situaţii de urgenţă din dotarea pompierilor.
Totodată, în data de 21.04.2016, între orele cu ora 09:00-15:00, în parcarea centrului comercial situat pe strada Calomfirescu din municipiul Ploieşti, se va organiza un punct mobil de informare preventivă şi prezentarea unor autospeciale de intervenţie.
"Şcoala Altfel", şi la ISU Prahova
19 aprilie 2016
Din aceeaşi categorie:
CSM Ploieşti cu visteria goală în urma executărilor silite. Ce sume mai are de plătit clubul sportiv
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
![hidro prahova sa buletin informativ privind calitatea apei in prahova emis in data de 24 mai 2024](https://stiriactuale.ro/images/stories/2024/hidro.jpg)
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare