Statele din Europa de Est, cum ar fi România, Polonia şi Albania, ar putea în curând să depăşească Germania şi Franţa în privinţa creşterii economice, susţine Fondul Monetar Internaţional (FMI), transmite site-ul express.co.uk.
Raportul FMI pentru Europa Centrală şi de Sud Est (CESEE) publicat vineri sugerează că economiile din aceste state arată un ritm robust de creştere, cuplat cu scăderea ratei şomajului. Datele vin după ce principalele economii europene, Germania şi Franţa, înregistrează noi recorduri negative în privinţa previziunilor prin evoluţia economiilor lor.
Încrederea între Germania şi BCE a ajuns, săptămâna aceasta, la cel mai scăzut nivel după ce preşedintele Băncii Centrale Europene, Mario Draghi, a criticat-o pe Angela Merkel.
În condiţiile în care, în ultimii trei ani consecutivi, inflaţia este sub ţinta avută în vedere de BCE, iar creşterea economică este sub aşteptări, instituţia condusă de Mario Draghi a recurs la dobânzi negative pentru depozite, iar în lunile decembrie şi martie a adoptat noi stimulente, de fiecare dată criticate de Germania. Însă, dobânzile negative la depozite afectează sutele de mici bănci de economii din Germania care se bazează pe veniturile din dobânzi.
FMI a estimat că, anul acesta, statele din Europa de Est vor înregistra cel mai ridicat ritm de creştere, de 3-4%, în timp ce Comisia Europeană a înrăutăţit estimarea de creştere pentru Germania, la 1,6% în 2016.
În ultimul său raport "World Economic Outlook", publicat la începutul lunii aprilie, Fondul Monetar Internaţional a revizuit în creştere la 4,2% estimările privind evoluţia economiei româneşti în acest an, de la 3,9% cât estima în luna octombrie a anului trecut.
Conform prognozelor FMI, Irlanda este singura ţară din Europa care va înregistra în acest an o creştere economică mai mare decât cea a României, de 5%, în timp ce, pe ansamblu, Europa va înregistra o creştere economică de 2%, iar Europa Emergentă, regiune care include România, va înregistra un avans al PIB de 3,5%.
TITLURILE ZILEI:
• Prahova vibrează de evenimente în săptămâna 19–25 mai: cultură, concerte şi cai putere • Nicuşor Dan, preşedinte. Începe jocul marilor decizii de stat • Prahova vibrează de evenimente în săptămâna 19–25 mai: cultură, concerte şi cai putere • Nicuşor Dan, preşedinte. Începe jocul marilor decizii de stat
Fondul Monetar Internaţional pariază pe România. Sâc!
9 mai 2016
Din aceeaşi categorie:
Invitaţie la relaxare din partea PPC Energie cu o ofertă dedicată clienţilor noi din judeţul Prahova
Top articole
-
Cutremur la Teatrul „Toma Caragiu”. Andi Vasluianu, vizat de concedieri! Actorii şi angajaţii sar în apărarea directorului Mihaela Rus
-
Fost preot găsit spânzurat în podul casei
-
Sinaia, orasul cu care nu te poti plictisi! Protest împotriva abuzurilor din localitate!
-
Un bărbat şi-a pierdut viaţa sub roţile trenului, în Prahova
-
Cristina Deleanu, actriţa născută la Ploieşti, a plecat dintre noi. O viaţă dedicată scenei şi publicului
-
Sfidare totală la Breaza. Hidro Prahova ia bani pe apă infestată, iar şeful ANPC este trimit la "treaba lui"
-
O zi pe an, şansă la vindecare, Ce se petrece la Ghighiu în Vinerea Luminată
-
Ziua Moaşei, sărbătorită cu emoţie la Maternitatea din Ploieşti
-
Prahoveni în stradă pentru reluarea turului II la prezidenţiale
-
Noapte fatală pe un drum din Prahova. Două vieţi pierdute într-un accident cumplit
Anul - ediţia nr. 3753
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 19 mai 2025
Autentificare
Autentificare