Un primar s-a decis să-şi doneze salariul pentru reabilitarea şcolii din localitatea pe care o conduce. Este vorba despre primarul comunei Petriş, din Arad, Irina Onescu. A iniţiat şi o campanie care poartă numele „Şcoala din vise”, iar până acum, în aproximativ două săptămâni, s-au strâns aproape 3.000 de euro.
„Mi-am dorit să nu aştept după procedurile clasice de a cere fonduri de la stat, de la Uniunea Europeană, copiii aceştia nu trebuie forţaţi să aştepte.
Şcoala are nevoie de mobilier nou, podelele trebuie înlocuite şi trebuie construit un teren de sport. În funcţie de câţi bani se strâng, primăria va prioritiza lucrările”, a declarat primarul Irina Onescu, pentru Digi24.
Irina Onescu s-a născut şi a crescut în Bucureşti, a învăţat la Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” şi a absolvit cursurile Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării din cadrul Universităţii Bucureşti.
În 2008, la 23 de ani, a deschis o firmă de producţie audio-video. După câţiva ani a lăsat agitaţia din Bucureşti şi s-a mutat în micul sat din Arad, unde sunt doar 500 de locuitori.
În copilărie a venit destul de des pe Valea Mureşului împreună cu părinţii ei, de profesie geologi. Ulterior, părinţii au cumpărat o casă în Petriş, iar majoritatea vacanţelor şi le-a petrecut acolo.
S-a decis să candideze în urma tragediei din Clubul Colectiv. „Am avut prieteni care se aflau acolo şi au scăpat cu zile, dar şi prieteni care nu au mai ieşit la lumină. Pentru prima dată, corupţia făcea victime în mica noastră bulă de confort, a tinerilor frumoşi şi rebeli, în rândul apropiaţilor. Nu mai puteam rămâne indiferentă la o realitate strâmbă şi distrugătoare”, a declarat Irina Oncescu, pentru aradaon.ro.
A ales să candideze independentă pentru că „la sat doctrina de partid este egală cu zero, iar în comunităţile mici, oamenii aleg primarul după culoarea sufletului, nu după culoarea politică”. Campania electorală şi-a făcut-o mergând din poartă în poartă şi discutând cu oamenii.
TITLURILE ZILEI:
• Alertă de caniculă. Jumătate din ţară va fi afectată de temperaturi extreme • Atenţie, şoferi! Restricţii pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse • Drumul spre Bâlea, blocat temporar! Transfăgărăşanul se închide • Firma care repară podul de la Blejoi, prinsă pe picior greşit. Amendă pentru haosul din trafic! • Alertă de caniculă. Jumătate din ţară va fi afectată de temperaturi extreme • Atenţie, şoferi! Restricţii pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse • Drumul spre Bâlea, blocat temporar! Transfăgărăşanul se închide • Firma care repară podul de la Blejoi, prinsă pe picior greşit. Amendă pentru haosul din trafic!
Primarul din România care îşi donează salariul pentru reparaţia unei şcoli
11 august 2017
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Guvernul Bolojan face "victime": 11 comune din Prahova, rămân fără viceprimari!
-
Vara plină de evenimente în Prahova. O săptămână încărcată de poveşti, oameni şi emoţii
-
Ucigaşul cu toporul din Lipăneşti. Tânără de 22 de ani, lovită mortal în plină zi. Agresorul a fost prins la scurt timp!
-
Lovită pe trecerea de pietoni, o femeie din Ploieşti a murit la spital. Fiul cere ajutor pentru a afla adevărul
-
11 suflete, printre care un bebeluş, lăsate sub cerul liber după un incendiu devastator. Apel la umanitate!
-
Femeie aproape ucisă în bătaie de un bărbat care fusese pus în libertate cu câteva ore în urmă
-
EXCLUSIV VIDEO Nico, surpriza banchetului claselor a 8 a de la Colegiul de Artă Carmen Sylva Ploiesti
-
Groapă de gunoi cuprinsă de flăcări azi-noapte, în Prahova
-
Barajul Paltinu rămâne intact! Operaţiunea de golire s-a blocat înainte să înceapă! Ce au descoperit inginerii
-
Acuzaţii grave după o operaţie de peritonită. O fetiţă din Ploieşti, cu corp străin uitat în abdomen
Anul - ediţia nr. 3785
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 3 iulie 2025
Autentificare
Autentificare