Planul de construcţie a centurii rutiere Buşteni-Azuga, evaluat la suma considerabilă de 600 de milioane de lei, a fost întâmpinat cu obstacole majore din partea companiei turceşti Ozaltin. Constructorul turc a contestat procedurile de licitaţie, acuzând lipsa de transparenţă şi presupusa nedreptate în procesul de desemnare a câştigătorului.
Lucrările pentru construcţia acestei centuri rutiere vitale au fost amânate din nou ca urmare a contestaţiilor depuse de Ozaltin, care este implicată în diverse proiecte de infrastructură din România. Valoarea proiectului, estimată la aproximativ 600 de milioane de lei, a atras atenţia şi a generat o serie de controverse.
Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor (CNSC) a acceptat parţial cererea depusă de Ozaltin, determinând Consiliul Judeţean să reevalueze ofertele. Această decizie a dus la o nouă amânare a lucrărilor pentru centura Buşteni-Azuga, punând în pericol finalizarea proiectului într-un interval rezonabil de timp.
Compania turcă susţine că procesul de licitaţie a fost afectat de nereguli grave, inclusiv în ceea ce priveşte evaluarea ofertelor şi calificările celorlalţi ofertanţi. Printre aceştia se numără şi CONI, constructorul prahovean care a câştigat iniţial licitaţia. Participarea la licitaţie a inclus companii din ţară şi din străinătate, precum Itinera Spa din Italia şi Ozaltin.
Mai mult decât atât, punerea sub acuzare a fostului preşedinte al Consiliului Judeţean, Iulian Dumitrescu, pentru o perioadă de 60 de zile, a accentuat problemele. Deşi a renunţat la toate funcţiile sale în cadrul Partidului Naţional Liberal, Dumitrescu nu şi-a dat demisia din Consiliul Judeţean, alimentând şi mai mult incertitudinile în legătură cu proiectul.
Proiectul centurii Buşteni-Azuga, cu o lungime de aproximativ 10 kilometri, implică lucrări inginereşti complexe, inclusiv construirea unui tunel şi a unui semi-tunel, punând la încercare abilităţile şi cunoştinţele inginerilor implicaţi. Cu toate acestea, incertitudinile politice şi juridice persistente pun în pericol finalizarea proiectului şi, implicit, beneficiile pe care această centură rutieră le-ar aduce comunităţii locale şi turismului în zonă.
Centura Azuga-Busteni blocată de contestaţii!
9 februarie 2024
Din aceeaşi categorie:
HIDRO PRAHOVA SA – Buletin informativ privind calitatea apei în Prahova, emis în data de 24 mai 2024
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare