HIDRO PRAHOVA SA, operator regional al sistemelor publice de apă şi canalizare în judeţul Prahova, a semnat cu Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, pe 2 martie 2023, Contractul de finanţare pentru Proiectul “Optimizarea activităţii de transport şi furnizare apă rece, reducerea pierderilor de apă prin digitalizarea procesului de înregistrare, facturare şi gestiune a consumurilor de la HIDRO PRAHOVA - componenta digitalizare”, Cod MySMIS 2014+ 158104, aferent Programului Operaţional Infrastructură Mare 2014-2020.
Obiectivul Proiectului îl reprezintă îmbunătăţirea gradului de asigurare a alimentării cu apă potabilă a populaţiei, dar şi reducerea pierderilor de apă pentru locuitorii din localităţile Baba Ana, Blejoi, Brebu, Bărcăneşti, Dumbrăveşti, Gura Vadului, Poseşti şi Predeal-Sărari, aflate în aria de operare a societăţii HIDRO PRAHOVA SA.
Proiectul “Optimizarea activităţii de transport si furnizare apă rece, reducerea pierderilor de apă prin digitalizarea procesului de înregistrare, facturare şi gestiune a consumurilor de la HIDRO PRAHOVA - componenta digitalizare” are o valoare totală eligibilă de 11.398.284,88 lei, din care finanţarea nerambursabilă acordată de AM POIM se ridică la 8.778.229,64 lei, reprezentând 92,12% din valoarea totală eligibilă aprobată.
Exemple de investiţii propuse prin Proiect:
- Achiziţionarea unui număr de 12.000 de contoare de apă rece şi armăturile pentru montarea în instalaţii (robinet de concesie în amonte de contor, robinet de izolare cu bila în aval de contor, mufe de compresiune pentru conectarea la conducta de bransament) aferente acestora, repartizate în localităţile Baba Ana, Bărcăneşti, Brebu, Dumbrăveşti, Gura Vadului, Poseşti, Predeal Sărari şi Blejoi, ca urmare a pierderilor substanţiale identificate.
- Contoarele de apă vor fi echipate cu module de comunicaţie pentru citirea la distanţă a consumurilor, prin utilizarea unui protocol care să asigure colectarea datelor prin citire Drive-By, precum şi opţiunea ulterioară de trecere la o reţea fixă de colectare a datelor, ce elimină necesitatea deplasării unui operator uman pentru preluarea indexului de consum sau citirea alarmelor generate de modulul de comunicaţie.
Proiectul “Optimizarea activităţii de transport şi furnizare apă rece, reducerea pierderilor de apă prin digitalizarea procesului de înregistrare, facturare şi gestiune a consumurilor de la HIDRO PRAHOVA - componenta digitalizare” va fi implementat până la 31 decembrie 2023, interval la care se adaugă, dacă este cazul, şi perioada de desfăşurare a activităţilor Proiectului înainte de semnarea Contractului de Finanţare, conform regulilor de eligibilitate a cheltuielilor.
HidroPrahova: Proiect cu finanţare europeană pentru reducerea pierderilor de apă in opt localităţi din judeţ
6 martie 2023
- Tags:
- hidroprahova,
- digitalizare,
- investitii,
- prahova
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare