Potrivit statisticilor, cei mai mulţi români poartă numele de familie Pop. Pe următoarele locuri se află cei cu numele Popa, Popescu, Ionescu, Nemeş, Stan şi Dumitrescu.
Potrivit datelor Direcţiei de Evidenţă a Populaţiei, citate de jurnaliştii Digi24, peste 15.000 de băieţi care s-au născut anul trecut au primit numele Andrei. Pe următoarele locuri topul celor mai preferate nume pentru băieţii se află David (10.619), Alexandru (8.214), Ştefan (8.750) şi Gabriel (6.730).
În ceea ce priveşte fetele, peste 26.711 au primit numele Maria în 2016. Părinţii au mai preferat numele Elena (6.700), Ioana (6.587), Andreea (5719) şi Sofia (5.255).
Potrivit Institutului Naţional de Statistică, populaţia României a scăzut, în primele opt luni ale anului trecut, cu 45.891 de locuitori din cauza declinului demografic. Însă, delcinul a încetinit puternic datorită creşterii semnificative a natalităţii din luna august, când s-au născut 19.603 copii, cu aproximativ 22% mai mulţi decât în aceeaşi perioadă din 2015.
De asemenea, în aceeaşi lună a anului trecut a scăzut uşor şi moartea infantilă. Potrivit unor statistici internaţionale, România are cea mai mare rată a mortalităţii infantile din Uniunea Europeană.
Statisticile mai arată că în luna august a anului trecut au fost 22.200 de căsătorii şi 2.475 de divorţuri. În 2015, în aceeaşi lună, au fost cu 3% mai puţine căsătorii şi cu 50% mai multe divorţuri.
În Uniunea Europeană, România este pe locul al treilea în topul statelor cu cel mai mare declin demografic, după Germania (-187.000) şi Italia (-161.800). Potrivit experţilor, declinul demografic al României în următoarele decenii ar putea continua.
E posibil ca în 2050, ţara noastră să ajungă la o populaţie de doar 14,5 milioane de locuitori, potrivit unui raport întocmit de Organizaţia Naţiunilor Unite, prezentat în vara anului 2015.
Ce nume au preferat să le pună românii copiilor în 2016
25 ianuarie 2017
- Tags:
- locuitori,
- infantile,
- natalitatii,
- locuri,
- expertilor,
- demografic
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare