Vineri, 29 martie 2024 - 4:16:05

Final Four-Ploiesti 2014. ASESOFT a pierdut calificarea acasă

13 aprilie 2014

Energia Rovinari a realizat surpriza, iar CSM Oradea s-a calificat în finală după un meci dramatic.

Gazdele de la CSU Asesoft Ploieşti au fost eliminate surprinzător de către Energia Rovinari, iar CSM Oradea s-a calificat în finală după prelungiri în dauna celor de la BCM Piteşti, echipa orădeană învingând pentru a treia oară team-ul de sub Trivale, în acest sezon.

CSM Oradea – BCM U Piteşti 86-84 (34-39, 71-71)

BCM U Piteşti a început curajos meciul împotriva Oradei, având la pauză mare un avantaj de 5 puncte (39-34).

După pauză, orădenii au jucat perfect în sfertul 3, au trecut la conducere şi cu două minute înainte de final, aveau 8 puncte avans.

Elevii lui Cristi Achim au făcut însă un sfert 3 aproape perfect - au trecut la conducere, iar apoi aveau un avans de 8 puncte, cu 2 minute înaintea finalului. Sinadinovic i-a readus în meci pe piteşteni, reuşind să-şi trimită echipa în prelungiri.

Orădenii au dat dovadă de calm şi un joc tactic bine gândit şi au reuşit să câştige cu 86-84, după o repriză de prelungiri. Cele două echipe au fost însoţite la Ploieşti, de două galerii micuţe, dar frumoase, acestea susţinându-şi favoriţii pe întreaga durată a meciului.

Cel mai bun marcator a fost Daniel Dillon, de la CSM Oradea cu 19 puncte.

CSM Oradea: Zarko Comagic 9 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive, Radovan Markovic 13 p, 1 pd, Daniel Popescu 2 pd, Horia Horă, Daniel James Dillon 19 p, 6 rec, 1 pd, Vujadin Subotic 4 p, 5 rec, 2 pd, Titus Nicoară 18 p, 9 rec, Sean Morgan Denison 6 p, 7 rec, 1 pd, Bogdan Ţibîrnă 5 p, 2 rec, 2 pd, Wiliam Edward Franklin 12 p, 4 rec, 6 pd.

BCM U Piteşti: Kenvarrios Tutt 9 p, 3 rec, 2 pd, Iulian Orbeanu 2 p, Pankracije Barac 17 p, 3 rec, Edi Sinadinovic Stojiljkovic 12 p, 6 rec, 5 pd, Alexandru Neguţ 1 rec, 1 pd, Marko Durkovic 17 p, 10 rec, 2 pd, Vlad Corpodean 5 p, 1 rec, Lamonte Ulmer 8 p, 11 rec, 2 pd, Ousmane Barro 14 p, 7 rec, 1 pd, Marian Minea.

“Surpriză“ în a doua semifinală. Gazdele au fost eliminate

Şampania la rece, ploieştenii gata să sărbătorească posibila câştigare a Cupei după 5 ani erau ingredientele unei seri frumoase pentru baschetul masculin ploieştean. Dar... Zeii şi-au întors spatele de la amfitrioni, trezind frustrare şi dezamăgire.

Campionii au pierdut în semifinale, împotriva unei echipe gorjene ambiţioasa, venită la Ploieşti, pentru a cuceri primul trofeu din istoria sa.Încă de la primul fluier, gorjenii au reuşit să facă faţa atacurilor ploieştene, reuşind să echilibreze disputa în primul sfert, pe care l-au încheiat în avantaj (17-11 pentru Energia).

În sfertul doi, Arnautovic, i-a trimis pe Tica şi Krapicpe teren, „amfitrionii devenind mai agresivi în defensivă, aducând un plus şi în atac, Guţoaia egalând tabela în minutul 13.

Până la pauză cele două echipe au marcat simultan, alb-alabastrii reuşind să câştige sfertul doi cu scorul de 21- 14, ducând scorul pauzei la un 32 – 31, un rezultat care nu putea asigura liniştea.

După pauză, Burlacu & co., nu au reuşit să se revigoreze, Hadji Mohammed nu a reuşit aproape nimic în ofensivă,” îl capitano “Burlacu, a ratat în multe situaţii, doar Lee şi Adamovic având câteva sclipiri.

Oltenii au profitat de ocazia ivită şi jocul slab al ploieştenilor, Watson a înscris din spatele semicercului.

Ultima sclipire a campionilor, a fost în minutul 36 atunci când tabela indica 63-59 în favoarea acestora, apoi... oaspeţii au dominat şi au înscris 12 puncte, reuşind să producă surpriza, în Sala “Olimpia”, eliminând gazda Final Four-ului cu scorul de 71-63. Pe lângă înfrângerea amară, CSU Asesoft a reuşit şi contraperformanţa de a nu marca niciun coş de la 3 puncte din 23 de aruncări.

Scorul pe sferturi: 11-17, 21-14, 20-21, 11-19

CSU Asesoft: Adamovic (12p, 4rec, 2pd), Szijarto (1rec), Burlacu (9p, 8rec, 2pd), Mohammed (6p, 2rec, 3pd), Tica (15p, 2rec, 2pd), Lee (13p, 3rec), Krapic (4rec), Popovic (2p, 4rec, 7pd), Guţoaia (6p)
Echipă: 2p-62%, 3p-0%, FT-70%, 34rec, 16pd, 11mp, 6mc

Energia Rovinari: Watson (19p, 3rec, 5pd, 1cap), Troupe (6rec, 2pd), Darby Jr. (15p, 7rec, 4pd), Tudosă (3p), Karpelesz (3p, 3rec), Milosevic (6p, 9rec, 2pd), Keerles (6p, 3rec, 2pd)
Echipă: 2p-44%, 3p-44%, FT-63%, 42rec, 17pd, 16mp, 3mc, 1cap