Vineri, 29 martie 2024 - 5:30:49

Pandurii, Petrolul şi CFR Cluj, calificate în sferturile de finală ale Cupei României

31 octombrie 2014

Pandurii Tg. Jiu, Petrolul şi CFR Cluj sunt cele trei echipe care completează tabloul sferturilor de finală din Cupa României, în urma meciurilor disputate joi.

În prima partidă a zilei, Pandurii Tg. Jiu s-a impus cu 3-2 după prelungiri pe terenul celor de la Oţelul Galaţi.

Gălăţenii, ultimii clasaţi în Liga I, au deschis scorul în minutul 11, prin Popa, dar oaspeţii au egalat imedat, datorită reuşitei lui Predescu.

Oţelul a trecut din nou în avantaj în finalul priemi reprizei, prin golul marcat de Cristea. Echipa antrenatp de Petre Grigoraş a revenit înă o dată, cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar, când Erico a înscris şi a trimis meciul în prelungiri.

În timpul suplimentar, gorjenii au dat lovitura şi au marcat golul calificării prin Elton, în minutul 93.

Tot cu 3-2 a câştigat şi Petrolul, care a eliminat formaţia de ligă secundă Rapid CFR Suceava, după un meci disputat la Botoşani.

Pentru prahoveni, câştigătorii trofeului în 2013, au punctat Ipsa, Velescu (autogol) şi Hadad, în timp ce golurile moldovenilor au fost marcate de Matei şi Sumănariu.

În ultimul joc al optimilor de finală, CFR Cluj a înscris de două ori în ultimul sfert de oră şi s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la Rapid, în Giuleşti.

Pancu a deschis scorul pentru giuleşteni, în minutul 10, dar clujenii au întors rezultatul pe final, datorită golurilor lui Dore şi Chanturia.

În sferturile de finală s-au mai calificat CS Mioveni, Steaua, ASA TG. Mureş, CSU Craiova şi U Cluj.