Marţi, 19 martie 2024 - 8:38:02

CSU Asesoft – BCM U Piteşti 71-67 (31-33)

18 februarie 2013

CSU Asesoft a reuşit a doua victorie consecutivă în liga naţională de baschet masculin. Campionii au câştigat (cu destule emoţii) partida împotriva lui BCM U Piteşti. În primele trei sferturi meciul a fost greu pentru amfitrioni, iar în ultimul sfert Burlacu & Co au reuşit să reechilibreze disputa, împotriva unei echipe oaspete care a venit la Brazi să-şi joace " ultima carte" înaintea "final four-ului".

Alb albaştrii n-au avut un meci uşor, în faţa unei echipe "bătăioase", venită la Brazi cu lecţia bine învăţată. Piteştenii au avut o defensivă agresivă şi puternică, aceştia nefăcând multe greşeli la construcţie.

"Surpriza" a fost după al doilea sfert, atunci când argeşenii au intrat la cabine, cu un uşor avantaj (33-31). Primele trei sferturi au fost echilibrate, cele două echipe bazându-se pe aruncările de la trei puncte.

După pauză, campionii au strâns rândurile în defensivă, începând să le pună probleme, pe contraatac argeşenilor. În ultimul sfert, ploieştenii au beneficiat şi de eliminarea lui Jones.

Atunci, a început desprinderea pe tabela de marcaj, Stănescu şi Burlacu au înscris uşor, de sub panou fiecare aruncare. Gazdele au profitat şi de "disperarea" antrenorului celor de la BCM Piteşti şi au câştigat cu 71-67.

La partida de la Brazi, au asistat şi câţiva dintre oficialii lui Gaz Metan Mediaş, una din rivalele de anul acesta a campioanei, CSU Asesoft Ploieşti (directorul tehnic Florin Muntean, antrenorul Marcel Tenter şi secundul acestuia, Milorad Perovic)