Marţi, 19 martie 2024 - 10:01:11

Petrolul: 1-1 cu Astra

19 mai 2013

Petrolul şi Astra au încheiat nedecis  meciul disputat, sâmbătă seara, pe stadionul “Ilie Oana”.

Golurile au fost înscrise  Bokila ( din penalty în minutul 18), Astra egalând  prin Ben Yousef (în minutul 56). Un egal nemeritat în contextul în care  ploieştenii au  dominat autoritar toată partida.

Scor final: 1-1, un rezultat care îi menţine pe "lupi" în cursa pentru Europa League, cu două etape înaintea sfârşitului de campionat.
Petrolul şi Astra (ambele cu 58 de puncte) sunt pe locul 3, însă  astriştii  au, momentan, avantajul golaverajului (+27 faţă de +24).
Pe locul 2, a rămas Pandurii  cu 59 de puncte, chiar dacă au pierdut, pe teren propriu, în faţa celor de la FC Braşov.
Cu două victorii (teoretic facile )  în ultimele două etape, cu  “U” Cluj (deplasare) şi Gaz Metan Mediaş (acasă), Petrolul va prinde un loc pe podium indiferent de rezultatele contracandidatelor, întrucât  Pandurii şi Astra se vor întâlni  în meci direct în ultima etapă.

Până la deznodământul final ,  marţi, de la ora 20.30, “lupii”  vor întâlni acasă, Oţelul Galaţi, în returul semifinalelor Cupei României, într-un meci în care rezultatul din tur ( n.r. Otelul-Petrolul  0-3)  poate aduce linişte .

FC Petrolul Ploiesti– FC Astra Giurgiu1-1 (1-0)

Marcatori: Bokila (18, pen.)/Ben Yousef (56)

FC Petrolul: Bornescu – Alcenat, Geraldo Alves, Yamissi, Guilherme – Mustivar (cpt) (77 Romario), Mojica (75 Cristescu) – Boudjemaa, Younes, Grozav – Bokila (70 Renan Silva). Antrenor: Cosmin Contra.

FC Astra: Lung Jr. – Matel, Ben Yousef, A. Mureşan (cpt), J. Morais – Barboianu (88 Giurgiu), Yahaya – Enache, Seto, Tembo (75 William) – Fâţâi (63 Bukari). Antrenor: Daniel Isaila.

Au arbritrat: Istvan Kovacs (Cărei) – Sebastian Gheorghe (Suceava) şi Mircea Grigoriu (Bucureşti).

Arbitru de rezervă: Dragoş Teodor (Constanta).

Observatori: Patritiu Abrudan (Cluj) şi Alexandru Boc (Bucureşti).