Vineri, 29 martie 2024 - 6:40:15

Turneul Campioanelor: Ivanovici a învins-o pe Bouchard.

23 octombrie 2014

Situaţia din Grupa Roşie se complică după ce Ana Ivanovici a învins-o pe Eugenie Bouchard, jucătoarea din Serbia intrând şi ea în calcule pentru o eventuală calificare în semifinale. În aceste condiţii inclusiv calculele Simonei Halep se schimbă, înaintea meciului direct, cu Ivanovici, de vineri.

Ivanovici, locul 7 WTA, a învins-o cu scorul de 6-1, 6-3 pe canadianca Eugenie Bouchard, locul 5 WTA. Ivanovici a avut nevoie de o oră şi 23 de minute pentru a obţine prima victorie la această competiţie.

În cealaltă partidă a Grupei Roşii Halep a învins-o pe Serena Williams, scor 6-0, 6-2. În ultima etapă a grupei, care se va disputa joi şi vineri se vor întâlni Halep cu Ivanovici şi Williams cu Bouchard. Pentru a fi sigură de calificare Halep va trebui să câştige cel puţin un set, vineri.

Halep ocupă locul 1 în Grupa Roşie, cu două victorii în tot atâtea meciuri, fiind urmată, în clasament, de Ivanovici.

Turneul Campioanelor reuneşte cele mai bune opt jucătoare ale lumii, premiile totale, la simplu şi la dublu, acolo unde se duelează tot primele 8 perechi, fiind de 6,5 milioane de dolari.