Meciul 3

U Mobitelco Cluj - CSU Asesoft 75-74 (41-29)

U Mobitelco: Medvedj, Hargrove, Cuic, Silvasan, Baciu

CSU Asesoft: Popovic, Mohammed, Gutoaia, Krapic, Lee

Ardelenii au reuşit în meciul 3 să câştige “ batalia “ cu ploieştenii pentru un loc în finală play-off-ului. Gazdele au fost încurajate de un public fantastic, ca pe “ Cluj Arena “ atunci  când echipa de fotbal a clubului ardelean îşi dispută meciurile de pe teren propiu

Amfitrionii au început în forţă meciul ,  americanul Hargrove simţindu-se pe parchet că “ peştele în apa” , totodată colegii săi au recuperat foarte bine pe plan ofenisiv  având viteză în atac , în minutul 6 la scorul de 16-11 , Arnautovic  a cerut primul „time-out”.

Campionii au avut destule probleme la construcţie datorită marcajului strans al gazdelor . Lee părea a da semnalul de revenire pe tabela cu 12 puncte marcate ,dar a fost un simplu foc de paie,elevii  lui Dorin Pintea câştigând fiecare duel defensiv sau ofensiv .

La pauză scorul a fost 41 -29 în favoarea “ studentilor “,dupa două sferturi în care CSU Asesoft Ploieşti,parcă n-ar fi existat pe teren .

Pauza... sfetnic bun .

Mohammed a “deschis “al treilea sfert printr-un şlam-dunkde efect , apoi a înscris din downtown.  Mult mai atenţi , în apărare ploieştenii au preluat conducerea în ultimele minute ale sfertului 3 şi se îndreptau spre victorie .

Ultimul sfert a fost plin de suspans , Sparks şi Silvasan au readus gazdele la conducere, 64-62 (min 37), Mohammed şi Adamovic au echilibrat situaţia , dar în ultimele secunde Clujul a reuşit să “inchida “ tabela cu scorul de  75-74.

Scorul pe sferturi: 21-15, 20-14, 13-27, 21-18

U Mobitelco: Medvedj (6p, 6rec, 8pd), Kuburovic (15p, 6rec), Baciu (16p, 5rec, 1cap), Sparks (4p, 2rec), Silvăsan (10p, 7rec, 3pd), Lalovic (5p), Hargrove (16p, 2rec, 2pd), Cuic (3p, 2rec, 4pd)

Echipă: 2p-70%, 3p-27%, FT-71%, 33rec, 19pd, 18mp, 11mc, 1cap

CSU Asesoft: Adamovic (11p, 3rec, 5pd), Burlacu (10p, 3rec, 2pd, 1cap), Mohammed (17p, 3rec, 4pd), Tică (6p), Lee (16p, 7rec, 2pd), Krapic (5p, 4rec), Popovic (5p, 5pd), Gutoaia (4p, 2pd)

Echipă: 2p-66%, 3p-31%, FT-71%, 25rec, 20pd, 16mp, 10mc, 1cap

MECIUL 4

U Mobitelco - CSU Asesoft 85-87 (54-42)

U Mobitelco: Medvedj, Hargrove, Cuic, Silvasan , Baciu

CSU Asesoft: Popovic, Mohammed, Flowers, Burlacu, Lee

Ploieştenii au făcut un pas mare spre  finala play-off-ului dupa ce au reuşit  să câştige al patrulea meci din sala “ Horia Damian “ CSU Asesoft a câştigat cu 87-85 şi luni,seara in “ Olimpia“ au obligaţia să îi trimită pe ardeleni ,acasa, pentru un sezon,după semifinale .

La Cluj , a revenit în echipă alb-albaştrilor Jonte Flowers( după ce a fost acidentat 7 luni ) , americanul înlocuindu-l pe Vladimir  Tică.  De abia revenit pe teren , americanul a fost a luat in “primire “de compatriotul sau Hargrove.

Deşi a avut un adversat de calibru ,  Flowers a reuşit în primul sfert să înscrie 14 puncte . În sfertul 2 ,  presiunea gazdelor, a crescut şi datorită publicului ,dar şi  lui Silvasan respectiv Kuburoviccei doi marcând puncte importante pentru gazde ,ducând scorul  la  42-36 (min 17),.  La pauză gazdele conduceau cu o diferenţă de 12 puncte ( 54-42 ) şi pregăteau şampania.

Revenirea campionilor

La fel că în ziua precedentă , prahovenii  auinceput în forţă sfertul 3 ,  Flowers a A®nscris pe contraatac, Krapic a pasat în ofensivă de la distanta iar Mohammed a marcat de la 3 puncte dintr-o poziţie aproape imposibila.

Cele doua echipe au înscris de fiecare data în sfertul 3 , aducând mult suspans în sfertul 4 .

În ultimele 10 minute Silvăsan şi Burlacu au marcat din downtown . Spre disperarea amfitrionilor , în ultimele 9 secunde Mohammed a adus victoria campionilor .

Scor general 2-2 şi calificarea se va jucă la Ploieşti.

Scorul pe sferturi: 24-25, 30-17, 16-23, 15-22

U Mobitelco: Medvedj (2pd), Kuburovic (23p, 6rec), Baciu (1p, 3rec), Sparks (3pd), Silvăsan (32p, 4rec), Lalovic (2p, 1cap), Hargrove (25p, 4pd), Cuic (2p, 8rec, 5pd)

Echipă: 2p-67%, 3p-41%, FT-83%, 26rec, 15pd, 19mp, 8mc, 1cap

CSU Asesoft: Adamovic (4p, 3pd), Flowers (24p, 2rec, 4pd), Burlacu (10p, 3rec), Mohammed (14p, 3rec), Lee (7p, 2rec), Krapic (10p), Popovic (13p, 4rec, 6pd), Gutoaia (5p)

Echipă: 2p-61%, 3p-35%, FT-94%, 26rec, 16pd, 10mp, 13mc