Marţi, 16 iulie 2019 - 5:33:04
Echipa Ştiri Actuale
Români din toate țările, uniți-vă!

Cabinet stomatologic Ploiesti, Dentist Ploiesti - Stomatologie

OLIMPIADA 2012: Lotul care va reprezenta România la Londra


4 iulie 2012

olimpice-Olympic-Games-2012-LondonEchipa Olimpică a României care va merge la Jocurile Olimpice de la Londra a fost stabilită în mare măsură. La cele 15 discipline sportive olimpice vor concura 104 sportivi, care vor fi însoţiţi de 57 oficiali, plus şeful de misiune şi adjunctul şefului de misiune.

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic şi Sportiv Roman a aprobat în cadrul şedinţei de astăzi componenta Echipei Olimpice care va face deplasarea la JO de la Londra. La cele 15 discipline sportive olimpice vor concura 104 sportivi, care vor fi însoţiţi de 57 oficiali, plus şeful de misiune şi adjunctul şefului de misiune. La Londra vor mai face deplasarea şi patru rezerve, două la canotaj şi două la scrimă.

La nataţie vor face deplasarea patru sportivi şi doi oficiali, Camelia Potec, Norbert Trandafir, Dragoş Agache şi Alexandru Coci urmând a fi însoţiţi de antrenorii Lucas Philippe Jean Pierre şi Ovidiu Galeru.

La polo, cei 13 jucători, Stoenescu Dragoş Constantin, Radu Cosmin Alexandru, Negrean Tiberiu, Diaconu Nicolae Virgil, Iosep Andrei Ionuţ, Buşilă Andrei Dan, Chioveanu Mihnea, Matei Guiman Alexandru Barabas, Goanţa Dimitri, Georgescu Ramiro, Ghiban Alexandru Andrei, Kadar Kalman Janos şi Dragusin Mihai Eduard, vor fi însoţiţi de antrenorii Kovacs Istvan Lukacs şi Cimpianu Remus Ciprian, masorul Paizan Dumitru şi de Anatolie Grintescu, în calitate de conducător al echipei.

La box, pugiliştii Andrei Bogdan Juratoni şi Mihaela Lăcătuş vor fi însoţiţi de antrenorii lor, Gheorghe Napoleon Bonaparte, respectiv Adrian Lăcătuş.

La kaiac – canoe, lotul va fi format din 11 sportivi, kaiacistele Irina Lauric, Iuliana Paleu, kaiacistii Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni

Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea şi Bogdan Mada, şi canoiştii Dumitrescu Lazăr Liviu Alexandru, Victor Mihalachi şi Iosif Chirilă, doi antrenori, Igor Lipalit şi Florin Scoica, un asistent – măsor Elena Moresanu, şi conducătorul lotului Ioan Barladeanu.

La canotaj lotul va fi alcătuit din Grigoras Cristina, Mironcic Eniko, Lupaşcu Camelia, Cogianu Roxana Gabriela, Cojocariu Adelina Maria, Rotaru Ioana, Albu Nicoleta, Gidoiu Talida Teodora, Dorneanu Irina, Andrunache Georgeta, Andrunache Georgeta, Susanu Viorica, Cozmiuc Marius Vasile, Palamariu Alexandru George, Pârghie Cristi Ilie, Curuea Florin, două rezerve, Boghian Andreea Nicoleta şi Strungaru Ionel, trei antrenori, Mircea Eugen Roman, Dimitrie Popescu şi Marlena Zagoni, asistent medical Anca Nemtoc şi conducător Elisabeta Lipa.

La ciclism vom fi reprezentaţi de Andrei Nechita care va merge însoţit de Radu Selejan.

La scrimă lotul va fi format din opt sportive şi sportivi, Ana Maria Florentina Brânză, Anca Maroiu, Simona Cristina Gherman, Rareş Eugen Dumitrescu, Gelu Florin Zalomir, Cosmin Hancianu, Radu Horea Daraban, Pascu Bianca Alexandra, două rezerve, Loredana Dinu (spadă) şi Alexandru Siriteanu (sabie), trei tehnicieni, Mihai Claudiu Covaliu, Dan Podeanu, şi Cornel Răzvan Milan, un măsor, Mircea Dan Lascar, şi medicul Ion Mihai Nicolae.

La gimnastică, lotul mai poate suferi modificări atât în ceea ce priveşte componenta echipelor cât şi a colectivului tehnic. Deocamdată formula de participare aprobată de CE al COSR este următoarea: zece sportive şi sportivi: Cătălina Ponor, Sandra Izbasa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache, Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar,

Cristian Bataga şi Vlad Cotuna, cinci tehnicieni, Maria Bitang, Octavian Bellu, Lucian Sandu, Ioan Suciu şi Vasile Vug, un kinetoterapeut, Andreia Emilia Ianasi, un medic, Cristian Gheorghe Stoiciu, şi oficialul echipei Elena Frâncu.

La judo vor face deplasarea şase sportive şi sportivi, Alina Dumitru, Corina Caprioriu, Andreea Ştefănia Chitu, Dan Gheorghe Fâşie, Vladut George Simionescu şi Daniel Braţa, doi antrenori, Florin Bercean şi Emil Ioan Morar şi medicul Mirela Gabriela Pop.

La tir vor merge Lucia Liliana Mihalache şi Alin George Moldoveanu, însoţiţi de antrenorii Attila Iosif Ciorba şi Sorin Babii, acesta din urmă şi în calitate de preşedinte al Federaţiei Romane de Tir.

La tenis de masă, lotul va fi format din performerii Elisabeta Samara, Daniela Dodean şi Adrian Crişan, antrenorul Viorel Filimon şi Cristinel Romanescu, conducător.

La tenis vor concura la Londra Irina Camelia Begu, Monica Niculescu, Sorana Cirstea, Simona Halep, Horia Tecau şi Adrian Ungur, antrenori vor fi Sever Dron şi Ciprian Porumb, iar Gelu Cosma va însoţi lotul în calitate de kinetoterapeut.

La haltere echipa va fi formată din Roxana Cocos, Răzvan Martin, Gabriel Sincraian şi Florin Ionuţ Croitoru, doi antrenori Petre Becheru şi Nicolae Nitu, şi kinetoterapeutul Aurica Valceanu.

La lupte vom fi reprezentaţi de doi sportivi, Alin Ciurariu Alexuc şi Daniel Rareş Chintoan care vor fi însoţiţi de Petrică Cărare, respectiv Nicolae Ghiţă, şi medicul Nicolae Ploesteanu.


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Linkedin
rating
(65 vizualizări)
Dacă v-a plăcut acest articol, daţi-ne un like:

Adăugaţi un comentariu:
Folosind un cont de facebook:
sau folosind formularul următor:
Nume:

Email:

Comentariul:

Cod siguranţă:
Codul de securitate



Servicii medicale de calitate la standarde europene

Din aceeaşi categorie:



















































































Ştiri Actuale on Linkedin
Ştiri Actuale on Twitter
 on Google Plus
Ştiri Actuale on Facebook


servicii complete deratizare,dezinsectie,dezinfectie

































ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 16 iulie 2019
Autentificare
stiriactuale.ro