Vineri, 29 martie 2024 - 5:52:08

Petrolul trimite Mioveniul în B

1 mai 2012

petrolulMioveni a cedat, 1-3, ieri, la Ploieşti şi se deplasează din punctul "A" în "B", devenind prima echipă care retrogradează matematic în acest sezon. Argeşenii rămân cu 12 puncte pe ultimul loc şi, cu 6 runde înainte de final, nu mai pot recupera distanţa de 19 puncte care îi separă în acest moment de primul loc de deasupra liniei.

Petrolul a început excelent partida şi după două mari ocazii în primele cinci minute, Florentin Dumitru a centrat în careu şi a provocat autogolul lui Eugen Crăciun (6). Hamza a gândit bine o fază din minutul 19 şi i-a întors în careu lui Boudjemaa, care n-a iertat cu poarta goală în faţă.

Gazdele au rămas în zece în minutul 42, după ce Zerka l-a lovit cu talpa în zona capului pe Voicu, însă oaspeţii tot n-au reuşit să profite. Au mai venit două goluri, Boudjemaa a reuşit "dubla" (68), iar Ayza a marcat golul de onoare (76), şi tabela s-a oprit la 3-1.

Iată echipele de start:

Petrolul: Hamutovski - Melinte, Linares, Ben Djemia, Maxim -  Fl. Dumitru, Mustivar, Osiako, Boudjemaa - Hamza, Zerka

Rezerve: Valincius, M. Tudor, Borza, Bărbulescu, Dina, Surugiu, Sitnik

CS Mioveni: Oct. Popescu - I. Voicu, R. Barbu, Ad. Iordache, E. Crăciun - G. Enache, Ispir, Năstăsie, Zuluf - Neaga, Ayza

Rezerve: Cobrea, Mărgăritescu, Cl. Ionescu, B. Stoica, Lircă, Naidin, Mandea

Arbitru: T. Crăciunescu. Asistenţi: S. Gheorghe, B. Gheorghe