Vineri, 26 aprilie 2024 - 10:40:04

România a câştigat titlul mondial la handbal feminin (junioare U18)

4 august 2014

Naţionala României a câştigat aseară în Macedonia titlul mondial la handbal feminin (Under 18) după ce a surclasat în finală naţionala Germaniei cu scorul de 32-21.

Germania a deschis prima scorul, dar handbalistele din România şi-au mărit avantajul repede scorul spre finalul primei reprize ajugand la 12-6.

La pauză România a condus cu scorul de 15-7, un avantaj de 8 goluri care oferea un mic confort pentru repriza a doua.

După pauză, handbalistele din Germania au fost mai agresive şi au micşorat diferenţa pe tabelă la şase goluri, după aceea România a reintrat în joc şi şi-a mărit avantajul la 11 goluri 23-12.

La final tabela de marcaj a arătat scorul de 32-21 pentru România, tricolorele declanşând fiesta pe teren.

În semifinale, reprezentativa noastră a învins ţara gazdă Muntenegru (scor 28-25).

Pentru naţionala noastră au evoluat în finală:

Mădălina Ion, Maria Isabela Roşca - Andreea Taivan, Oana Maria Bucă, Dana Abed-Kader (2 goluri), Iulia Maria Andrei (2 goluri), Alexandra Dindiligan, Maria Florentina Craiu, Alina Ilie (2 goluri), Sonia Vasiliu (1 gol), Cristina Laslo (5 goluri), Bianca Maria Bazaliu (10 goluri), Daniela Corban (3 goluri), Alexandra Carasol (2 goluri), Florenţa Ilie, Lorena Ostase (5 goluri). Antrenori: Aurelian Roşca, Gavril Kozma.

*** Bianca Maria Bazaliu a devenit golghetera României la acest turneu, cu 76 de goluri.

"Le-am spus fetelor la pauză să nu cedăm sub nici o formă şi să păstrăm ecartul de 8 puncte. Să nu le băgăm în joc pe nemţoaice. Fetele au muncit foarte mult, e victoria lor. Trebuie să-şi trăiască visul în continuare şi să muncească pentru a-l face posibil", a declarat la DigiSport 1 imediat după meci antrenorul naţionalei României, Aurelian Roşca

România a obţinut primul titlu mondial (la junioare), în 2006 clasându-se pe locul 3 la turneul final din Canada.

Totodată, naţionala tricoloră se poate mândri şi cu un titlu european în 1999, la Rotenburg (Germania) şi două titluri de vicecampioană, în 2003 (Rusia) respectiv 2005 (Austria).

Rezultate România la Campionatul Mondial din Macedonia

Grupa C

34-20 cu Argentina, 42-22 cu Uzbekistan, 37-23 cu Macedonia, 27-25 cu Germania, 30-30 cu Danemarca

Optimi de finală: 28-22 cu Croaţia

Sferturi de finală: 36-22 cu Olanda

Semifinale: 28-25 cu Muntenegru