Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale invită românii să voteze la adresa http://centenar.cultura.ro/logo, începând de miercuri, de la ora 8:00 şi până duminică, 27 august, identitatea vizuală ce va fi folosită pe materialele dedicate Centenarului Marii Uniri de la 1918.
Ministerul Culturii, împreună cu Uniunea Agenţiilor de Publicitate din România şi cu sprijinul International Advertising Association, al Centrului de Excelenţă în Studiul Imaginii şi al UNARTE, a organizat un concurs de idei la care s-au înscris trei agenţii din România, respectiv Pastel, FCB BUCHAREST şi BrandNew, care au propus un total de 13 identităţi vizuale.
”Centenarul Marii Uniri de la 1918 este o sărbătoare a tuturor românilor, motiv pentru care fiecare trebuie să aibă posibilitatea de a alege identitatea vizuală care va reprezenta acest important eveniment din istoria noastră naţională şi care va fi folosită pe toate materialele dedicate acestuia”, afirmă reprezentanţii Ministerului Culturii şi Identităţii Naţionale.
Procesul de jurizare se desfăşoară în două etape: în prima etapă, agenţiile prezintă unui juriu format din experţi din cadrul instituţiilor mai sus amintite propunerile lor, iar acestea sunt punctate în baza unei grile de evaluare.
În cea de-a doua etapă, publicul are posibilitatea de a alege până duminică, 27 august 2017 ora 23:59, identitatea vizuală pe care o preferă. Votul publicului contează în proporţie de 25%.
Din cele 13 propuneri de identitate vizuală, românii pot vota doar una singură.
Cele 13 logo-uri au la bază mai multe simboluri dar şi tricolorul ţării, sugerând valori precum unitate naţională, patriotism, continuitate, apartenenţă, iar ca format vizual, acestea utilizează elemente grafice fie inspirate din steagul naţional, din sculpturile lui Brâncuşi sau cocarda festivă ce s-a păstrat de la ceremonia de la Alba Iulia din 1918.
Românii, invitaţi să voteze online logo-ul Centenarului Marii Uniri de la 1918
23 august 2017
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Noi permutări la CSM Ploieşti! Mihai Albu mutat definitv la Parcul Municipal Vest
-
Concurs cu cântec la CSM Ploieşti! Se pregăteşte un post călduţ pentru consilierul lui Andrei Volosevici!
-
FOTO „10 pentru ie” 2024 s-a încheiat într-un loc de poveste din Breaza: Casa Ianuş
-
"10 pentru ie" evenimentul care transformă anual Breaza în capitala cămăşii populare româneşti
-
Fotbal de Prahova: Pleacă Deaconu, vine Borcan?
-
Echipa de robotică Ro2D2 din Ploieşti, rezultat incredibil la Maryland Tech Invitational
-
Prahova se pregăteşte pentru un weekend plin de distracţie. Ce evenimente să nu ratezi între 5 şi 7 iulie
-
Şapte ani de Happy Market! Şapte ani de veselie, evenimente, cumpărături fericite, dar şi de surprize pentru comunitate
-
Miliţianul Burghelea se pregăteşte să devină director cu...concurs al CSM Ploiesti!
-
Răsturnare de situaţie în dosarul Ferma Dacilor. Dinicu îşi acuză concubina de rele tratamente aplicate copiilor
Anul - ediţia nr. 3527
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2024 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 26 iulie 2024
Autentificare
Autentificare