Acţionariatul Băncii Transilvania, a treia mare instituţie de credit de pe piaţa românească, este din ce în ce mai dominat de străini, relatează Transilvania Reporter.
Tranzacţiile cu acţiuni BT făcute de persoane fizice au transformat acţionariatul băncii într-unul majoritar străin.
Mai exact 54,26% din capitalul BT este deţinut de persoane fizice şi juridice străine, din care 51,99% sunt persoane juridice străine.
Românii mai au 45,74% din capitalul băncii. Cel mai mare acţionar rămâne Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) cu 14,6% din capitalul social, în timp ce Bank of Cyprus deţine aproape 10% din acţiunile Banca Transilvania.
Autorităţile române şi cipriote anchetează preluarea a 9,7% din acţiunile Băncii Transilvania de către Bank of Cyprus, în 2009, după apariţia unor noi dovezi în acest caz, o delegaţie română urmând să se deplaseze în Cipru, potrivit Cyprus Mail citat de Mediafax.
Banca Transilvania are acţionariat majoritar străin
26 septembrie 2013
Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Guvernul Bolojan face "victime": 11 comune din Prahova, rămân fără viceprimari!
-
Vara plină de evenimente în Prahova. O săptămână încărcată de poveşti, oameni şi emoţii
-
Ucigaşul cu toporul din Lipăneşti. Tânără de 22 de ani, lovită mortal în plină zi. Agresorul a fost prins la scurt timp!
-
Lovită pe trecerea de pietoni, o femeie din Ploieşti a murit la spital. Fiul cere ajutor pentru a afla adevărul
-
11 suflete, printre care un bebeluş, lăsate sub cerul liber după un incendiu devastator. Apel la umanitate!
-
Femeie aproape ucisă în bătaie de un bărbat care fusese pus în libertate cu câteva ore în urmă
-
EXCLUSIV VIDEO Nico, surpriza banchetului claselor a 8 a de la Colegiul de Artă Carmen Sylva Ploiesti
-
Groapă de gunoi cuprinsă de flăcări azi-noapte, în Prahova
-
Barajul Paltinu rămâne intact! Operaţiunea de golire s-a blocat înainte să înceapă! Ce au descoperit inginerii
-
Acuzaţii grave după o operaţie de peritonită. O fetiţă din Ploieşti, cu corp străin uitat în abdomen
Anul - ediţia nr. 3783
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 1 iulie 2025
Autentificare
Autentificare