Numeroşi locuitori din Doneţk părăseau oraşul, la acest sfârşit de săptămână, temându-se de un atac considerat iminent după confruntările din ultimele zile, soldate cu 30 de morţi în 48 de ore în rândul forţelor guvernamentale.
Trupele de la Kiev au avansat în această săptămână pentru a lua poziţie la circa 20 de kilometri de oraş. Dar oficialii ucraineni, inclusiv preşedintele Petro Poroşenko, au părut să excludă un atac frontal împotriva Doneţk şi a celuilalt oraş rebel, Lugansk, care ar produce în mod inevitabil numeroase victime în rândul populaţiei civile.
Totuşi, numeroşi locuitori din Doneţk au ales să nu îşi asume riscul şi să părăsească oraşul cât mai este timp şi cât trenurile încă funcţionează.
Potrivit "premierului" republicii populare Doneţk, autoproclamate, Aleksandr Borodai, peste 70.000 dintre cei 900.000 de locuitori au plecat deja.
Vineri, trenurile circulau normal, ceea ce nu este totuşi o situaţie excepţională, a precizat un angajat al căilor ferate. Plecările se fac într-o atmosferă de calm, fără enervare sau scene de exod, dar cu cozi de aşteptare lungi la casele de bilete.
Pe teren, confruntările dintre cele două părţi continuă, inclusiv pe aeroportul din Doneţk, controlat de forţele guvernamentale şi atacat de rebeli. Dar acestea rămân relativ limitate, fără să poată fi excluse pierderi importante, precum cei 19 militari ucraineni ucişi vineri dimineaţa într-un atac cu rachete Grad lansat de rebeli în regiunea Lugansk.
Cu alte patru persoane ucise în zona de conflict joi şi vineri şi alte şapte anunţate sâmbătă, bilanţul victimelor s-a ridicat la 30 de morţi în 48 de ore, fiind unul dintre cele mai grave de la începutul conflictului, în urmă cu aproape trei luni, după cel de 49 de morţi la bordul unui avion doborât de rebeli la 14 iunie.
Preşedintele Petro Poroşenko alternează declaraţiile războinice, precum promisiunea de vineri după atacul cu rachete Grad de a răzbuna fiecare soldat mort prin "zeci şi sute" de rebeli ucişi, şi afirmaţiile care le dau asigurări locuitorilor din zonele controlate de rebeli.
TITLURILE ZILEI:
• Moartea misterioasă a fostului poliţist Bogdan Deftu, găsit pe peronul din gării din Câmpina • Muzeul „BP Hasdeu” din Câmpina aniversează 60 de ani! • Crin Antonescu, întâlnire cu mediul de afaceri prahovean: „Preşedintele trebuie să fie un mediator între stat şi societate” • Moartea misterioasă a fostului poliţist Bogdan Deftu, găsit pe peronul din gării din Câmpina • Muzeul „BP Hasdeu” din Câmpina aniversează 60 de ani! • Crin Antonescu, întâlnire cu mediul de afaceri prahovean: „Preşedintele trebuie să fie un mediator între stat şi societate”
Mii de locuitori din Doneţk părăsesc oraşul
12 iulie 2014

Din aceeaşi categorie:
Top articole
-
Piedone taie în carne vie! Hotel închis la Vălenii de Munte
-
Alertă în Târgşoru Vechi. O femeie de 37 de ani este dată dispărută
-
Scandalul WhiteTower, face o victimă! Cine plăteste pentru viaţa doamnei Steliana Militaru?
-
Gospodărie mistuită de flăcări. Mai multe persoane au suferit atac de panică
-
Dispariţie misterioasă. O mamă şi copilul ei de 8 luni, căutaţi de poliţie
-
Crimă sau sinucidere în Parcul Municipal Vest din Ploiesti? Bărbat înjunghiat, descoperit într-un autoturism
-
Schimbare de conducere la CSJ Prahova! Cine îl înlocuieste pe Silviu Crângasu: Urzeală sau Nica?
-
Profesor de la Şcoala de Poliţie, găsit mort în maşină
-
Copil de 4 ani, ucis în bătaie de propriii părinţi. Frăţiorul lui, găsit aproape mort de foame!
-
Firmă din Prahova, prinsă cu nereguli. A păgubit statul cu peste 10 milioane de euro
Anul - ediţia nr. 3706
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
Copyright © 2011 - 2025 Ştiri Actuale
ISSN–L 2344 – 3006, ISSN 2344 – 3006
Actualizat la 21 martie 2025
Autentificare
Autentificare